A MNB júniusi előrejelzésében nagy valószínűséggel ront majd mind a 2012-es, mind a 2013-as növekedési prognózisán, a legfrissebb adatok alapján ugyanis az idén recesszióra, jövőre pedig nagyon-nagyon visszafogott növekedésre lehet számítani Magyarországon − jelentette ki Simor András, az MNB elnöke a Vas Megyei Munkaadók és Gyáriparosok Szövetségének tegnapi rendezvényén. Az MNB márciusban 2012-re stagnálást, jövőre pedig 1,5 százalékos növekedést valószínűsített − az első negyedévben azonban a GDP 1,5 százalékkal visszaesett, a tegnap nyilvánosságra került áprilisi ipari termelési adat pedig háromszázalékos csökkenést jelez. Magyarország exportpiaci részesedése még mindig jobban növekszik a külső keresletnél, e szempontból az MNB elnöke szerint az ország nem áll olyan rosszul, mint a finanszírozásban. Simor egyértelmű versenyhátrányként értékelte a magyarországi bankrendszer helyzetét, hiszen a régióban, de Európában is hazánk az egyetlen ország, ahol a bankrendszer veszteséges. A jegybankelnök szerint a kormány idén három százalék feletti fiskális szigorításra kényszerül, a következő két évben ezért nem lehet számítani a belső fogyasztás növekedésére.
