BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem lesz gyakori a vízi közművek kisajátítása

2012. június 6. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Jogszabály-módosításokkal segítené a kormány az év elejétől hatályos vízközműtörvény integrációs részeit. A jogszabály célja, hogy 2015 végére tizedére csökkenjen a vízszolgáltatók − jelenleg 400 körüli − száma. A törvényt, illetve az egyéb kapcsolódó jogszabályokat módosító, a parlament honlapján olvasható javaslat a holdingstruktúra kialakítására adna lehetőséget a szektorban. A változásokkal 2016-ra 10-15 százalékkal (azaz akár több mint 3 ezerrel) csökkenhet az ágazat jelenlegi 20-22 ezer fős dolgozói létszáma.

A javaslat nem érinti a törvény koncepcióját a közművek (közösségi) tulajdonlása szempontjából, ezen a téren csak jogi pontosítást tartalmaz. A Magyar Víziközmű Szövetség (Mavíz) szerint az ingatlan-nyilvántartás és földmérés szabályainak megváltoztatásával azonban lehetőség nyílik, hogy a közműveket − így a földben lévő vezetékeket is − önálló ingatlanként vegyék nyilvántartásba, vagyis ne az adott földterület alkotórészeként értelmezzék őket. Ennek akkor lehet jelentősége, ha például az adott közmű jelenleg egy gazdasági társaság tulajdonában van − a törvény lehetőséget ad a tulajdonjog ingyenes önkormányzatra ruházására. A jogszabály a kisajátítás lehetőségét is megnyitja, ha az ellátásért felelős helyhatóság így nem szerezné meg a tulajdonjogot, ha pedig nem él e jogával, akkor az állam léphet a kisajátításban.

A módosító javaslat alapján a tulajdonátruházás két fő típusára számít a szövetség. Ahol a közművet birtokló cég tulajdonosa az önkormányzat, ott valószínűleg ingyenesen teszik majd ezt meg. Visszterhes megállapodásokra ott kerülhet sor, ahol az ellátásért felelős helyhatóság nem vagy csak részben tulajdonos, az ilyen esetek többségében konszenzusos megoldásra juthatnak a felek, azaz valós kisajátításra csak kivételesen lehet példa.

A változtatások értelmében a szolgáltatók eddigi tevékenységeik jelentős részét kiszervezéssel továbbra is végezhetik. A kiszervezhető tevékenységekre vonatkozó előírást azonban módosítaná a javaslat, hiszen bár a 10 százalékos éves maximumot előíró szabályt fenntartaná, a vetítési alapon változtatna: a jelenlegi törvény a teljes, a módosítás azonban a \"víziközmű-szolgáltatási tevékenységből származó\" árbevételt venné alapul.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet