BUX 139098.17 -0,15 %
OTP 45290 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A hatástanulmányokat hiányolják a kkv-k

A készpénzforgalom visszaszorítását célzó tranzakciós szabályozást önmagában üdvözlik a vállalkozói szövetségek, mivel az a gazdaság kifehérítése felé hat. Az azonban kérdéses, hogy ez mekkora pénzügyi és adminisztrációs pluszterhet jelent a kisvállalkozásoknak.

2012. május 29. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Bár az alapvető célt, a gazdaság kifehérítését mind a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK), mind az Ipartestületek Országos Szövetsége (Iposz), mind a Fiatal Vállalkozók Országos Szövetsége (Fivosz) illetékese helyeselte lapunknak adott nyilatkozatában, a végrehajtás módjával kapcsolatban már vannak kétségeik a szervezeteknek. Abban mindenki egyetértett, hogy a pénzügyi tranzakciós illeték bevezetésének, ezen belül a készpénzforgalom visszaszorításának csak akkor lenne értelme, ha az nem rakna pluszterhet a kkv-kra, márpedig ez a jelenlegi állás szerint elkerülhetetlennek látszik.

\"Gondoljunk csak bele: a magyar bankoknak 260 milliárddal csökkent az idei eredménye és a jövő évi pluszadók 190 milliárdba fájnak nekik. Nem kell jóstehetség, hogy lássuk: az utalásokat terhelő új tranzakciós illetéket így vagy úgy, de át fogják terhelni az ügyfelekre\" − jelentette ki Kassai Róbert, az Iposz alelnöke. Egyetértett vele Kompaktor Emília, az MKIK közgazdasági igazgatója, aki szerint mindenképpen hatástanulmányt kellett volna készíteni arról, hogy az új szabály a tranzakciós illetékkel együtt milyen hatással lesz a magyar gazdaságra. A kkv-knak olyan egyéb költségekkel is kell számolniuk, mint a számlanyitási díj, az adminisztratív költségek növekedése, de akár a vállalati kapcsolatokban (áruházláncok és beszállítók; kkv-kkv) is nehézségek merülhetnek fel − fogalmazott Kompaktor Emília.

A hatástanulmányok hiányára hívta fel a figyelmet Kovács Patrik, a Fivosz elnöke is, aki példaként a standolási törvényt említette. \"Amikor bevezették, ugyanez volt az alapvető cél, ám végül olyan mértékű pluszköltséget és adminisztrációt rótt a vállalkozásokra, ami már az üzletmenetet és a gazdaságosságot gátolta, így nem csoda, hogy hamarosan meg is szüntették ezt a szabályt.\" Kovács szerint azonban a fiatalok vállalkozási kedvére nem lesz hatással az új szabályozás, mivel az első éveikben kevesen állítanak ki nagy értékű számlát, ráadásul a kormány is egyre több támogatást nyújt a cégindításhoz, amelyek kompenzálhatják az így felmerülő pluszköltségeket.

Ne legyen kétségünk afelől, hogy a vállalkozások ki fogják játszani a szabályokat − mondta Kassai Róbert. A törvényjavaslat szerint ha ugyanannak a cégnek több szerződés alapján fizet egy vállalkozás, akkor azt úgy tekinti, mintha egy szerződésről lenne szó. Az Iposz alelnöke szerint ez a szabály, ahogy szinte mindegyik, megkerülhető például azzal, hogy más neve kerül a szerződésekre. Szerinte a teher nagyságától függetlenül is trükközni fognak a vállalkozások, mivel \"egy veszteséges vagy nullszaldós vállalkozásnál minden kiadás komoly kiadás\".

Dzindzisz Sztefan
Dzindzisz Sztefan

Ez is érdekelhet