A múlt év első félévében a kapcsolt energiatermelők a jogszabályokban meghatározott referenciaszámokra alapozva is 17 százalékkal kevesebb földgázt használtak egységnyi áram és hőenergia előállításához, mint ha azt külön-külön kellett volna megtermelni − közölte a Magyar Kapcsolt Energia Társaság (MKET) saját tagjai körében végzett felmérése alapján. A hazai üzemeltetésű gázmotorok tavaly átlagosan 17,9 százalékos primerenergia-megtakarítás mellett üzemeltek, az erőműveknél ez az érték 17,3 százalék.
Az MKET szerint ráadásul a hagyományos magyar erőműpark áram-, illetve hőtermelési hatásfoka jelentősen elmarad a vonatkozó jogszabályokban meghatározott referenciaértékektől, ezért a megtakarítás a gyakorlatban még nagyobb. A rendeletek 52 százalékos áram- és 90 százalékos hőenergia-termelési hatásfokra írják elő a számítások elvégzését, a hazai áramtermelés javát biztosító hagyományos fosszilis nagy erőművek áramtermelési hatásfokának országos átlaga a gyakorlatban körülbelül 35−37, a hőtermelésnél pedig 80−85 százalék körül alakul − mondta Rudolf Viktor, az MKET elnöke. Rudolf szerint a kapcsolt technológia primerenergia-megtakarítása így számolva eléri a 35−38 százalékot.
