Zettwitz Sándor
Orvosiműszer-gyártás, elektronika
Becsült vagyon: 13 milliárd
Tavaly ünnepelte negyedszázados évfordulóját a 77 Elektronika. Az 1986-ban mindössze hat fővel indult vállalkozás ma már 360 − közülük több mint hetven mérnök végzettségű - dolgozót foglalkoztat, és Magyarország után a világ számos piacát meghódította. Nem véletlen tehát, hogy az ENSZ által meghirdetett szellemi tulajdon világnapja alkalmából tavaly az egyik cégalapító, Zettwitz Sándor vehette át a Millennium-díjat. Az elismerés egyben a családi tulajdonban lévő cégcsoport innovációs tevékenységét is minősítette. A 77 Elektronika éves árbevétele 2011-ben már meghaladta a 10 milliárd forintot, a nyereség pedig a 2010-es 853 millió forintnál is több volt.
Az általuk kifejlesztett vércukormérő berendezést több tíz ezer cukorbeteg használja Magyarországon. A vizeletlaboratóriumi rendszerért pedig 2010-ben másodszor is elnyerték a Magyar Termék Nagydíjat. A saját fejlesztésű rendszer első darabja egy, a körzeti orvosok által is használható kis laboratórium egy svájci céggel együttműködésben készül ma is. Sikerére jellemző, hogy a partner saját márkanéven forgalmazza. A kórházaknak szállított bonyolultabb kompakt berendezéssel a köztudottan igényes távol-keleti piacot is meghódították. A 2006-ban kifejlesztett berendezés ma a piac 40 százalékát fedi le, és az elmúlt két évben négyszáz darabot értékesítettek belőle. A vállalkozás egyedülálló újítása is tavaly debütált: olyan online telemedicinális vércukor-adatbázist vezettek be, amelynek segítségével a cukorbetegek közvetlen számítógépes kapcsolatba kerülhetnek orvosaikkal − otthoni számítógépükről egy adatbázisba töltik mérési eredményeiket, amelyeket a távolban lévő orvos − szintén az internet segítségével − értékelni tud.
| 2010 |
| 10 milliárd forint |
| 2011 |
| 12 milliárd forint |
