BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bige László

2012. május 11. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Bige László
Vegyipar

Becsült vagyon: 110 milliárd

Minden tekintetben rekordévet zárt a Bige Holding. Három év alatt ugyanis megháromszorozta árbevételét és adózás utáni eredményét is. Az ország legnagyobb − magyar tulajdonban lévő − vegyipari cégcsoportja 140 milliárd forint feletti árbevételt ért el, a profit pedig meghaladhatja a 30 milliárd forintot. (Csupán összehasonlításképpen: a 2010-es árbevétel 110 milliárd, az adózott eredmény pedig 7 milliárd forint volt.) A minden idők legjobb évét jelentő eredmény elsősorban a műtrágya iránti igény megugrásának köszönhető. A kiemelkedő eredményt ugyanakkor több mint hárommilliárd forinttal csökkentette egy vitatott gázszállítási ügylet. A Shell a péti üzem által 2009-ben megrendelt gázt másutt értékesítette, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara döntése értelmében ennek 75 százalékát − teljesítés nélkül − ki kellett fizetnie a cégnek. (Az ügy jelenleg a Legfelsőbb Bíróság előtt van.) A péti és szolnoki gyártóüzemmel rendelkező Bige Holding összesen 1,215 millió tonna műtrágyát állított elő a péti nitrogénművekben és a szolnoki vegyiművekben. A cégcsoport ezzel egy időben szinte minden fejlesztési hitelét visszafizette a kereskedelmi bankoknak és a Magyar Fejlesztési Banknak. A már elkezdett és a közeljövőben induló fejlesztésekhez és kapacitásbővítéshez nem lesz szükségük hitelre − mondta el a tulajdonos Bige László −, mert a cég számláin több mint 30 milliárd forint \"parkol\", ami azt jelenti, hogy a fejlesztések jó részét saját erőből tudják finanszírozni. A Bige Holding ráadásul bármikor megjelenhet a nemzetközi tőkepiacon is, mert a Standard and Poor\'s hitelminősítő − a BNP Paribas-val közösen − elvégezte a cégcsoport hitelminősítését. A befektetésre ajánlott BB+ kategória jobb, mint az ország jelenlegi besorolása, ami lehetővé teszi, hogy a további fejlesztésekhez vagy esetleges akvizíciókhoz a nemzetközi tőkepiacon forráshoz jussanak.

A kapacitásbővítés előkészítése Péten már tavaly elkezdődött. Az idén induló és 2014-ben befejeződő beruházás eredményeként 37 százalékkal nő a termelés, de a fajlagos energiafelhasználás 10 százalékkal kevesebb lesz. A 70 millió eurós péti fejlesztés eredményeként a termelés 300 ezer tonnával nő, és meghaladja majd az 1,4 millió tonnát. Hasonló nagyságrendű fejlesztést indítottak Szolnokon is, ahol egy új kénsavgyár és egy ammóniumszulfát-üzem épül. Az ottani gyár árbevétele ezek belépésével átlépi majd az 50 milliárd forintot, nyeresége pedig a tavalyi 1,5 milliárd négyszerese lehet.

− Nem okozhat gondot a termelés értékesítése − fejtette ki kérdésünkre Bige László −, mert a mezőgazdaság itthon és a környező országokban is \"felszívja\" az ott gyártott műtrágyát. Április és október között csak exportra termeltek − a német és lengyel piacon ráadásul a magyar árszintet jelentősen meghaladó árat lehet elérni. Az értékesítést a Bige Holding saját kereskedelmi hálózata végzi, ami biztos hátteret jelent a gyáraknak. Az idei évre − mivel a pluszkapacitások még nem lépnek be − Bige László a tavalyihoz hasonló eredményt vár: 140-150 milliárdos árbevétel mellett 30-35 milliárdos adózás utáni profitot valószínűsít. Nagyszabású fejlesztésekbe kezd idén Romániában is: uniós támogatással két nagyberuházás indul. Tízmillió euróból egy új malom és kenyérgyár épül, szintén saját erő felhasználásával. A holding emellett tovább építi saját értékesítési hálózatát, elsősorban a határ menti megyékben. Az egyre szerteágazóbb cégcsoport irányításában már fiai is jelentős szerepet vállalnak.

2002
20 milliárd forint
2003
22 milliárd forint
2004
26 milliárd forint
2005
27 milliárd forint
2006
33 milliárd forint
2007
44 milliárd forint
2008
65 milliárd forint
2009
35 milliárd forint
2010
40 milliárd forint
2011
76 milliárd forint
Szakonyi Péter
Szakonyi Péter

Ez is érdekelhet