Bige László
Vegyipar
Becsült vagyon: 110 milliárd
Minden tekintetben rekordévet zárt a Bige Holding. Három év alatt ugyanis megháromszorozta árbevételét és adózás utáni eredményét is. Az ország legnagyobb − magyar tulajdonban lévő − vegyipari cégcsoportja 140 milliárd forint feletti árbevételt ért el, a profit pedig meghaladhatja a 30 milliárd forintot. (Csupán összehasonlításképpen: a 2010-es árbevétel 110 milliárd, az adózott eredmény pedig 7 milliárd forint volt.) A minden idők legjobb évét jelentő eredmény elsősorban a műtrágya iránti igény megugrásának köszönhető. A kiemelkedő eredményt ugyanakkor több mint hárommilliárd forinttal csökkentette egy vitatott gázszállítási ügylet. A Shell a péti üzem által 2009-ben megrendelt gázt másutt értékesítette, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara döntése értelmében ennek 75 százalékát − teljesítés nélkül − ki kellett fizetnie a cégnek. (Az ügy jelenleg a Legfelsőbb Bíróság előtt van.) A péti és szolnoki gyártóüzemmel rendelkező Bige Holding összesen 1,215 millió tonna műtrágyát állított elő a péti nitrogénművekben és a szolnoki vegyiművekben. A cégcsoport ezzel egy időben szinte minden fejlesztési hitelét visszafizette a kereskedelmi bankoknak és a Magyar Fejlesztési Banknak. A már elkezdett és a közeljövőben induló fejlesztésekhez és kapacitásbővítéshez nem lesz szükségük hitelre − mondta el a tulajdonos Bige László −, mert a cég számláin több mint 30 milliárd forint \"parkol\", ami azt jelenti, hogy a fejlesztések jó részét saját erőből tudják finanszírozni. A Bige Holding ráadásul bármikor megjelenhet a nemzetközi tőkepiacon is, mert a Standard and Poor\'s hitelminősítő − a BNP Paribas-val közösen − elvégezte a cégcsoport hitelminősítését. A befektetésre ajánlott BB+ kategória jobb, mint az ország jelenlegi besorolása, ami lehetővé teszi, hogy a további fejlesztésekhez vagy esetleges akvizíciókhoz a nemzetközi tőkepiacon forráshoz jussanak.
A kapacitásbővítés előkészítése Péten már tavaly elkezdődött. Az idén induló és 2014-ben befejeződő beruházás eredményeként 37 százalékkal nő a termelés, de a fajlagos energiafelhasználás 10 százalékkal kevesebb lesz. A 70 millió eurós péti fejlesztés eredményeként a termelés 300 ezer tonnával nő, és meghaladja majd az 1,4 millió tonnát. Hasonló nagyságrendű fejlesztést indítottak Szolnokon is, ahol egy új kénsavgyár és egy ammóniumszulfát-üzem épül. Az ottani gyár árbevétele ezek belépésével átlépi majd az 50 milliárd forintot, nyeresége pedig a tavalyi 1,5 milliárd négyszerese lehet.
− Nem okozhat gondot a termelés értékesítése − fejtette ki kérdésünkre Bige László −, mert a mezőgazdaság itthon és a környező országokban is \"felszívja\" az ott gyártott műtrágyát. Április és október között csak exportra termeltek − a német és lengyel piacon ráadásul a magyar árszintet jelentősen meghaladó árat lehet elérni. Az értékesítést a Bige Holding saját kereskedelmi hálózata végzi, ami biztos hátteret jelent a gyáraknak. Az idei évre − mivel a pluszkapacitások még nem lépnek be − Bige László a tavalyihoz hasonló eredményt vár: 140-150 milliárdos árbevétel mellett 30-35 milliárdos adózás utáni profitot valószínűsít. Nagyszabású fejlesztésekbe kezd idén Romániában is: uniós támogatással két nagyberuházás indul. Tízmillió euróból egy új malom és kenyérgyár épül, szintén saját erő felhasználásával. A holding emellett tovább építi saját értékesítési hálózatát, elsősorban a határ menti megyékben. Az egyre szerteágazóbb cégcsoport irányításában már fiai is jelentős szerepet vállalnak.
| 2002 |
| 20 milliárd forint |
| 2003 |
| 22 milliárd forint |
| 2004 |
| 26 milliárd forint |
| 2005 |
| 27 milliárd forint |
| 2006 |
| 33 milliárd forint |
| 2007 |
| 44 milliárd forint |
| 2008 |
| 65 milliárd forint |
| 2009 |
| 35 milliárd forint |
| 2010 |
| 40 milliárd forint |
| 2011 |
| 76 milliárd forint |
