A közvélemény szerint minél több földgázvezeték fut át Magyarországon, annál jobb, a hányatott sorsú Nabuccót is ideértve − derül ki az energiainfo.hu legfrissebb online felméréséből.
A portál kutatásában a válaszadók 88 százaléka tisztában volt a nemzetközi földgázvezeték-tervekkel, 96 százalékuk pedig úgy gondolta, szükség lenne újabb összeköttetésre, 88 százalékuk szerint a Déli Áramlatra és a Nabuccóra is.
Könnyen lehetséges azonban, hogy a megújuló források hasznosításával kapcsolatos válaszokra hasonlítanának az eredmények, ha a kérdések arra is kitérnének, hogy mennyit áldoznának a válaszadók fogyasztóként a megnövekedett biztonságra − mondta Drucker György, a szakportál vezető elemzője. A megújuló forrásokat és a zöldenergiát, illetve a nagynyomású földgázvezetékeket ugyanis csak addig támogatja a közvélemény, amíg hatásukra az energia nem kerül többe, mint jelenleg.
A Nabucco-projektben éppen azért nem történt érdemi áttörés, mert sem az államközi megállapodások részes országai, sem a konzorcium cégei nem kívánják megelőlegezni a földgázvezeték költségeit annak reményében, hogy lassan a kaukázusi és közép-ázsiai régió országai feltöltik gázzal. Oroszország és a Gazprom pedig világossá tette, hogy akár ésszerűtlenül magas költségek árán is biztosítja nyugati irányú exportvolumenét és a szállítási útvonalat a Déli Áramlat nyomvonalain.
