BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rossz időben emelkedtek a közterhek

Elhibázottnak tűnik a kormány fogyasztást terhelő adópolitikája, még úgy is, hogy a piaci szereplők látják, a költségvetési bevétel növelése kényszerpálya a kabinet számára.

2012. május 4. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A fogyasztást terhelő adóknak − az áfaemelés, a termékdíjszerkezet átalakítása, a chipsadó vagy akár a bevezetésre váró telefonadó − elsősorban lélegzetvételhez kellene juttatniuk a költségvetést, alapot teremtve a gazdasági növekedéshez − mondta a Napi Gazdaságnak Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára. Vámos szerint nem az adók vagy azok növelése jelent elsősorban problémát, hanem a bérkiáramlás, illetve az elmaradt gazdasági növekedés. A GDP nem volt képes kinőni az adónövekményt, és már látszik, hogy egyes adófajták visszafogták a részterületek növekedését.

A főtitkár szerint az OKSZ jelenleg is számolja, mennyibe kerül egy-egy háztartásnak a fogyasztást terhelő adótömeg. Mindez azonban egy csupasz adat lesz, azt ugyanis egyelőre nem tudni, hogy a vállalatok a telefonadó miatt megnövekedett költségeiket áthárítják-e a munkavállalókra.

Vámos úgy látja, a fogyasztást terhelő adókat felesleges kiragadni a teljes adókörnyezetből, nem érdemes csak ezen adatokból számolni az egy főre jutó többletterheket. A legfőbb kérdés az lehet, mekkora inflációs húzóerőt jelentenek ezek a közterhek; tavaly csak az élelmiszer-drágulás (nem a teljes infláció) 200 milliárd forintot húzott ki a háztartások zsebéből. A drágulást azonban nemcsak a fogyasztást terhelő adók okozták, hasonló nagyságrendű elvonás lehet a forint gyengülése is. Itt pedig már tetten érhető az adópolitika mellett a magyar gazdaság makropályája, sőt az IMF-fel folytatott huzavona is. Ha erősödik a forint, enyhül az inflációs nyomás, erősebb forint mellett javul a fogyasztás.

A kiskereskedelmi forgalomra a kormány korábbi, fogyasztást terhelő adópolitikája mellett erősen hat a kiskereskedelmet érintő válságadó is, a növekvő költségek egy részét a cégek áthárítják. Azonban éppen a válságadó mutatta meg, hogy annak mértéke (még ha kényszerpálya volt is a kormány részéről) visszafogta a növekedést, márpedig a kiskereskedelmi forgalom növekedése vagy akár a fogyasztás a GDP-növekedéssel korrelál. Vámos szerint lehet vitatni a fogyasztási adókat, rossz időben rossz helyen kerültek a rendszerbe, ha azonban beindult volna a gazdasági növekedés, nem topogna egy helyben a fogyasztás. Egy viszont biztos − szögezte le a főtitkár −, az adóemelések a feketepiacot teszik vonzóvá, ezen a területen pedig nem igazán tapasztalható kormányzati részről előrelépés.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet