A megtett úttal arányos elektronikus útdíjrendszerhez a tehergépjárművek kötelezően csatlakoznak a 2013 nyarára tervezett induláskor − közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) a tegnap megjelent kormányhatározat kapcsán. Az útdíjakat egy későbbi jogszabályban határozzák majd meg, a nemzeti fejlesztési, illetve a nemzetgazdasági miniszternek pedig intézkednie kell a díjszedési rendszer beszerzéséhez, valamint a szolgáltatás finanszírozásához tíz évre szükséges, nettó jelenértéken számított 214,5 milliárd forint biztosításáról. A fejlesztési tárca szerint az e-útdíj bevezetése után fél évvel kedvezményrendszer indul a gyakori használók számára, ennek mértéke az uniós szabályozással összhangban legfeljebb 13 százalék lehet. A személygépkocsik és autóbuszok a jelenlegi e-matricás rendszerben maradnak, önkéntesen, legkorábban a bevezetés után fél évvel állhatnának át az új megoldásra. A szükséges közbeszerzések gyorsított eljárásban, már az idei első félévben elindulnak.
Az Állami Autópálya Kezelő Zrt. hitelt vesz fel az eszközbeszerzések finanszírozására, amit a díjbevételekből törleszt majd.Az NFM szerint a becsülhető maximális díjbevétel az első évtizedben tízszeresen haladhatja meg a költségeket. A többletforrásokat a közlekedési szektorba forgatnák vissza.
