BUX 139094.01 -0,15 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Magyar fejlesztés a diabetikumok piacán

2012. április 26. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ma még csak kódnéven − BGP−15 − fut az a molekula, amely a cukorbetegség és a nagyon ritka Duchenne-szindróma gyógyításában is jó eséllyel alkalmazható. A magyar kutatók által kifejlesztett hatóanyagot a N-Gene Kft. tesztelteti hazai és külföldi gyógyintézetekben. Ennek legutóbbi eredményéről a Nature közölt hosszas elemzést, kiemelve, hogy a roppant ritka, ám borzasztó hatású betegség kezelésében ausztrál tudósok a BGP−15-tel figyelemre méltó eredményt értek el. A  másfél évtizedes kutató-fejlesztő munkában itthon a pécsi, szegedi és debreceni egyetem is részt vett, de a diabétesszel kapcsolatos klinikai 2-es vizsgálatok legújabb szakasza már az Egyesült Államokban folyik. Erre az amerikai gyógyszerhatóság (FDA) engedélye alapján nyílt lehetőség − és 25 ottani klinikán 300 beteget érint. Az N-Gene eddig 35 millió dollárt fordított a kísérletekre. A magyar molekula alkalmazásával csak a Duchenne-szindrómások kezelése 300-400 millió dolláros forgalmat jelenthetne a gyártó és forgalmazó cégnek. Ennél jóval nagyobb haszonnal kecsegtet a diabetikumpiac.

Szakonyi Péter
Szakonyi Péter

Ez is érdekelhet