Bonyolult, drága és az importot támogatja a hazai gyártókkal szemben az idén hatályba lépett környezetvédelmi termékdíj-szabályozás − derül ki az Öko-Pannon Nonprofit Kft. 35 cég bevonásával készült felmérésében. A legtöbben a korábbi rendszerre térnének vissza. A kutatás szerint az új szabályozás a kötelezettek nagy részénél jelentősen növeli az adminisztrációt, export esetén pedig nehézkes és időben kitolódik a termékdíj visszaigénylése. Egyszerűsödést csak az a néhány cég tapasztalt, amelynél bizonyos anyagfajták kikerültek a kötelezetti körből, egyébként akár 6−10-szeres költségemelkedést is tapasztalhattak a vállalkozások. A jogszabály értelmezésével kapcsolatos problémák közül a leggyakrabban a csomagolási kódok megállapítását, a fogalmak értelmezését és általában a jogszabály kidolgozatlanságát, ellentmondásosságát említették, értelmezési kérdések esetén pedig az adóhatóság (NAV) sem tud használható választ adni. A legtöbb cég szerint a megemelkedett termékdíj előbb-utóbb áremelkedést okoz.
