A kormány − miközben a konvergenciaprogrammal ismét egy forgalom- és bevételcsökkentő megoldást nyom le egyeztetések nélkül a bankok torkán a tranzakciós adóval, kérni is tud. Miután híreink szerint a kormányzatot meglepte, hogy a korábbi döntések bizonytalansága miatt a lakosság kitüntetett része, a közalkalmazottak nem tolonganak az árfolyamgát II. megoldás iránt − a bankok az első húsz napban mindössze 30 ezer érdeklődést tapasztaltak, míg a szerződéskötések száma elenyésző −, Matolcsy György levélben kért segítséget a hitelintézetektől a program sikerének megóvása érdekében. (Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a kabinet emellett elkezdte saját költségén propagálni is a megoldást.)
A hitelintézetek a közalkalmazotti és a köztisztviselői ügyfélkör elmúlt hetekben tapasztalt érdeklődése mellett lehetőséget látnak a folyamat felgyorsítására − tájékoztatott a Magyar Bankszövetség. Kovács Levente főtitkár elmondása szerint a szövetség elnöksége felkérte az érintett hitelintézeteket, hogy a korábban megfogalmazott lépcsőzetes bevezetéshez képest egy hónappal korábban, azaz már jövő szerdától fogadják be a lakáscélú jelzáloghitellel rendelkezők számára az árfolyamgát II. szerződéshez kapcsolódó kérelmeket. Ugyancsak egy hónappal korábban, az eredetileg tervezett szeptember 1. helyett augusztus 1-jétől pedig megnyílik a megoldáshoz való csatlakozás lehetősége a szabad felhasználású jelzáloghitelt felvett adósoknak.
A folyamat felgyorsításához nincs szükség jogszabály-módosításra, mivel az eredetileg is lehetővé tette, hogy a hitelintézetek saját belátásuk szerint korábban fogadják be az igényeket − más kérdés, hogy most ezt a megoldás sikeréért aggódó gazdasági miniszter kérésére teszik meg.
