BUX 139194.99 -0,08 %
OTP 45320 0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csúcsra járt a Bige Holding

2012. április 18. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Három év alatt megháromszorozta árbevételét  az ország legnagyobb − teljes egészében magyar tulajdonban levő − vegyipari cégcsoportja. A Péti Nitrogénművek Zrt.-t is \"tartalmazó\" Bige Holding 2011-ben 140 milliárd forint feletti árbevételt ért el, az adózás előtti eredménye pedig meghaladhatja a 30 milliárd forintot. (A holding árbevétele 2010-ben 110 milliárd, az adózott eredménye pedig 7 milliárd forint volt.) A minden idők legjobb eredményében meghatározó szerepet játszott a műtrágya iránti igény megugrása. A péti és szolnoki gyártóüzemmel rendelkező Bige Holding tavaly összesen 1,215 millió tonna műtrágyát állított elő a péti nitrogénművekben és a szolnoki vegyiművekben. A cégcsoport ezzel egy időben szinte minden fejlesztési hitelét visszafizette a kereskedelmi bankoknak és a Magyar Fejlesztési Bank Zrt.-nek. A már elkezdett és a közeljövőben induló fejlesztésekhez és kapacitásbővítéshez nem lesz szükségünk hitelre − mondta lapunknak a tulajdonos Bige László.

A kapacitásbővítés előkészítéséhez Péten már tavaly hozzákezdtek. Az idén induló és 2014-ben befejeződő beruházás eredményeként 37 százalékkal nő a termelés, de a fajlagos energiafelhasználás 10 százalékkal csökken. A 70 millió euró értékű péti fejlesztés eredményeként a termelés 300 ezer tonnával nő, így meghaladja majd az 1,4 millió tonnát. Hasonló nagyságrendű bővítésbe kezdtek Szolnokon is, ahol egy új kénsavgyár és egy ammóniumszulfát-üzem épül. Az ottani gyár árbevétele ezek belépésével várhatóan átlépi majd az 50 milliárd forintot, nyeresége pedig a tavalyi 1,5 milliárd négyszerese lehet.

Nem okozhat gondot a termelés értékesítése − véli Bige, mivel a mezőgazdaság itthon és a környező országokban is \"felszívja\" a műtrágyát. Április és október között csak exportra termeltek − a német és lengyel piacon ráadásul a magyarországi szintet jelentősen meghaladó árat lehet elérni. Az értékesítést a Bige Holding saját kereskedelmi hálózata végzi. Mivel a pluszkapacitások még nem lépnek be, idén Bige a tavalyihoz hasonló eredményre számít: 140-150 milliárd forint árbevétel mellett 30-35 milliárdos adózás utáni profit valószínű.

Szakonyi Péter
Szakonyi Péter

Ez is érdekelhet