BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kompakt technológiával szolgáltat áramot az EDF DÉMÁSZ

A kén-hexafluorid-gáz szigetelésű berendezések a hagyományosnál legalább háromszor kisebb területű alállomás építését tették lehetővé a kecskeméti Mercedes-gyárban.

2012. április 16. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Hazánkban korábban alig alkalmazott megoldással építette meg a Mercedes-Benz kecskeméti gyárának áramellátását biztosító alállomást az EDF DÉMÁSZ. A 2010 második felében üzembe helyezett egység rekordgyorsasággal, a tervezés megkezdése és a kivitelezés befejezése közötti szokásos két év feletti időtartammal szemben egy év alatt épült fel − mondta lapunknak Braun József, az EDF DÉMÁSZ Hálózati Elosztó Kft. csatlakozási irodavezetője.

Az autógyár számára 25 megawatt villamosenergia-vételezésre van igény, így ezt kielégítendő két évvel ezelőtt indult el az EDF DÉMÁSZ kecskeméti alállomás-építési projektje. A társaság szolgáltatási területén ez volt az első olyan egység, ahol az úgynevezett SF6 (azaz kén-hexafluorid) gázszigetelést alkalmazták a kapcsolóberendezésekben, ami a szokásosnál jóval kompaktabb rendszer kiépítését tette lehetővé. Az alállomás helyigénye a hagyományos légszigeteléssel építetteknél legalább ötször alacsonyabb, de újdonságot jelentett a teljesen szabad téri elhelyezés is. Braun szerint a technológia ugyan másfélszer is többe kerülhet a hagyományos megoldásoknál, karbantartás-mentessége következtében azonban az üzemeltetési költségek jelentősen alacsonyabbak, néhány évtized távlatában így megtérül a többletbefektetés, azaz hosszú távon már versenyképes a technológia. A kén-hexafluorid-szigetelésű berendezéseket, illetve az ebből adódó méretbeli előnyöket olyan területeken is jól ki lehet használni, ahol a helyi adottságok − például városi környezet − nem teszik lehetővé más, nagyobb egységeket igénylő technológia alkalmazását. Az EDF DÉMÁSZ a Mercedes-gyár alállomásánál használt először 120 kilovoltos földkábelt a leágazáshoz − ezt egyébként a technológia is megkövetelte.

A táplálást a Városföld−Lajosmizse vezetékről két irányból biztosítják, az SF6 gázzal szigetelt 120 kilovoltos gyűjtősínen és a kap­csolóberendezéseken keresztül kap táplálást a két 120/20 kilovoltos transzformátor. A 20 kilovoltos kábelek kábelpincén keresztül táplálják a 20 kilovoltos beltéri berendezéseket.

A beruházás összköltsége 800 millió forint volt, amit a vonatkozó jogszabály − a csatlakozási díjról szóló rendelet − alapján a megrendelő és a szolgáltató 70, illetve 30 százalékos arányban finanszírozott. Az alállomás két részre oszlik, egy EDF DÉMÁSZ-, illetve egy Mercedes-tulajdonú egységre, a beépített két, egyenként 31,5 MVA teljesítményű Siemens transzformátor pedig − amelyek beszerzését és telepítését a beruházási összeg nem tartalmazta − az autógyártó tulajdona.

A transzformátorok teljesítménye kényszerhűtéssel 50 MVA-ra bővíthető, de az alállomás is lehetőséget ad a gyár későbbiekben várhatóan növekvő igényeinek fedezésére. A bővítés emellett további hálózatfejlesztéseket is igényelne. A gyár által felhasznált induló teljesítmény 25 MVA volt, ami nagyjából 250 ezer darab 100 wattos izzó működtetésére lenne elegendő, azaz nagyjából egy közepes város háztartási világítási teljesítményét fedezné.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet