BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Új helyzetben a kereskedők

2012. április 12. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Nehéz szülés volt a Tesco üzleteinek bevonása az Erzsébet utalvány elfogadóhelyeinek listájába és vélhetőleg fájdalmas is, hiszen a kibocsátó hírek szerint a nemzetközi láncoktól kétszer annyi jutalékot kért, mint a kisebb elfogadóhelyektől vagy a magyar láncoktól. Mindenesetre a Tesco április 15-től fogadja el a papírokat, így a cég az első nemzetközi lánc, amely ezt megteheti − az titok, hogy milyen jutalékszinten szállt be.

Lapunk más nemzetközi láncokat is kérdezett az elfogadásról, a válasz az volt, hogy ezt a kibocsátó NÜSZ-től (Nemzeti Üdülési Szolgálat) kell kérdezni − ők szeretnének elfogadóhelyek lenni, ám a jelenlegi árak mellett a kért jutalék veszteséget termelne számukra. (Brüsszel azt vizsgálja, hogy miért nincs a listán nemzetközi lánc.) A kereskedők szerint a helyzet hasonló a vasárnapi nyitva tartáshoz: a cél mindkét esetben a kisebb egységek helyzetbe hozása, ami önmagában nem baj, de a jogszabályok épp a vásárlót fosztanák (fosztják) meg a lehetőségtől − a hétvégi bevásárlástól, illetve a megszokott áruháztól. Az ügy persze nem ennyire egyértelmű: az Erzsébet utalvány sehogy sem üzlet a nagyoknak, hiszen a cafeteriában adható összeg lényegében harmadolódott és erősebben szabályozták a használatát is, így közel sem akkora a készpénz-helyettesítő képessége, mint korábban az étkezési utalványoknak.

A kicsik viszont boldogok, számukra az utalvány a vendéglátóiparban és a szolgáltatószektorban is erőteljesen helyettesíti a készpénzt. Antalffy Gábor, a Kisosz ügyvezető elnöke szerint ez olyan eszköz, ami csak itthon költhető el és külön öröm, hogy a kis- és közepes vállalkozások is részesülnek belőle. Korábban az utalványok a nagy élelmiszerüzleteknél landoltak, a jelenlegi viszont az elfogadás szabályai miatt jórészt a kicsiknél köthet ki. Egyelőre nincs tapasztalat arra, hogy a vásárló hol váltja be az utalványt, de afelől senkinek sem lehet kétsége, hogy az üzletben megvásárolható krumpli esetében többet ér, mint az étteremben kapható rántott húsnál. Annak persze senki sem örül − mondta Antalffy −, hogy a béren kívüli juttatásban az utalvány csak 5 ezer forintig adható és később változik az elfogadás szabálya a vendéglátóiparban is.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet