BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nyolc év alatt félmillió lakás válhat takarékossá a kvótapénzekből

2012. április 3. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az épületek energiahatékonyságának fejlesztésébe fektetné be az EU széndioxidkibocsátás-kereskedelmi rendszeréből Magyarországnak 2013-tól járó − mai áron számolva − évi mintegy 30 milliárd forintot a Magyar Energiahatékonysági Intézet. Az összegből 2020-ig félmillió lakás újulhatna meg, tartósan 35 000 munkahely keletkezne, a megtakarított költségekből és a befolyó adókból pedig gyorsan megtérülne az országnak a befektetés. A kvótákat a tagállamok bocsátják ki, és azok szabadon adhatók-vehetők. Mivel kevesebb kvóta van, mint amennyire igény lenne, a kvótáknak piaci ára van, ami kibocsátáscsökkentésre ösztönzi a vállalatokat. A kvótákat eddig a tagállamok ingyen osztották ki a vállalatoknak, 2013 után azonban mintegy 50 százalékukat egy uniós szintű központi árverésen értékesítik − írta az MTI-Eco. A kvótabevételek épület-energiahatékonysági célú felhasználása megfelel más tagállamok gyakorlatának is, Németországban például a teljes kvótabevételt egy klíma- és energiaalapba helyezik, és a bevételek felét, azaz majdnem 1,5 milliárd eurót fordítanak évente az épületek energetikai korszerűsítésére.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet