BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Javult a vadgazdálkodás eredményessége

Újra erősödött a magyar vadgazdálkodás helyzete, a múlt évet nyereséggel zárhatja. Jó volt a tél és újra visszatértek a külföldi vendégek, viszont az orvvadászat ismét erősödőben van.

2012. március 28. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Várakozásaink szerint eredményes évet zártak tavaly a hazai vadgazdálkodók, ehhez az apró- és a nagyvadállomány, a húsárak növekedése mellett az is hozzájárult, hogy 2011-ben ismét emelkedett a külföldi bérvadászok száma − mondta a Napi Gazdaság érdeklődésére Pechtol János, az Országos Magyar Vadászkamara főtitkára. Az 1400 hazai vadgazdálkodási egység elmúlt évi beszámolóinak összesítése még csak most van napirenden, de az előzetes becslések szerint az ágazat a 2011-es évet 17-17,5 milliárd forint árbevétellel és közel 17 milliárd forint költséggel − így nyereséggel zárja. Az eredményességet javította, hogy a kiadások csak minimálisan emelkedtek, és a vadkár is a korábbi évek szintjén maradt. Az idei év lehetőségeit még korai megjósolni, az mindenesetre elmondható, hogy jól telelt a vadállomány, a vadgazdálkodók egész télen takarmányoztak.

A tavalyi eredmény elérésében az exportált vadhús mennyiségének, árának növekedése mellett a forint−euró árfolyam alakulása is segítette az érintetteket. A külföldről érkező − spanyol, osztrák, német és olasz − bérvadászok száma is jelentősen nőtt 2010-hez képest: a válság előtt átlagosan évi 22-23 ezer külföldi vadászt fogadtak a vadgazdálkodók, ez az elmúlt években 20 ezerre esett vissza − ám tavaly ismét közelítette a válság előtti szintet. A kamara becslése szerint 3 milliárd forint körül alakul majd az ebből várható árbevétel, nem beszélve a kapcsolódó szolgáltatásokból befolyt összegekről.
A külföldiek mellett egyre jelentősebb bevétel származik a belföldi bérvadászatból: ennek mértéke tavaly már elérte a 2 milliárd forintot. Van tehát fizetőképes kereslet az ország határain belül is.

A vadgazdálkodás pozitívuma mellett azonban továbbra is megvannak az ágazat problémái: nincs forrás az élőhelyek javítására, újak létesítésére, ezért a meglévők folyamatosan degradálódnak és szűnnek meg a vadállomány számára. Hasonlóan nagy kárt jelent a vadgazdálkodóknak az egyre szervezettebbé váló orvvadászat. Pontos adatok egyetlen hatóságnál sincsenek, a vadászok becslése szerint azonban a legálisan hasznosított állomány 5-10 százalékára tehető az illegálisan elejtett állomány nagysága. Ez több száz millió forintos kárt jelent − mondta Pechtol János.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet