A mezőgazdasági károkban érintettek idén a tavaly elfogadott új kockázatkezelési rendszer előírásai szerint élhetnek a kárenyhítési lehetőséggel, kárenyhítő juttatást csak az kaphat, aki a kárt és annak becsült mértékét a bekövetkeztétől számított 15 napon belül jelzi. Az új mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer kiterjeszti a tagok körét, kötelezően a tagja az a termelő, aki szántóföldi zöldségtermelésnél legalább 5, egyéb szántóföldi művelési ágban 10 hektár, szőlő-gyümölcs ültetvénynél 1 hektárnyi földtulajdonnal rendelkezik.
A gazdálkodók az MVH-hoz benyújtott egységes támogatási kérelmükkel − 2012-től már márciustól beadhatóak a kérelmek a május 15-i határidőig − automatikusan tagjai lesznek a rendszernek és meg kell fizetniük a kárenyhítési alaphoz való hozzájárulást is. Az ennél kisebb földterületen gazdálkodó termelők önkéntesen, az egységes kérelmükben megtett nyilatkozatukkal léphetnek be a rendszerbe. Az MVH július 15-ig értesíti a termelőt a kárenyhítési hozzájárulás mértékéről. Ez szántóföldi növénytermesztésnél hektáronként évi 1000, szántóföldi zöldségeknél, valamint szőlő-, gyümölcs- és egyéb ültetvényeknél 3000 forint. A rét-, legelő-, gyepterületekkel, valamint a termőre még nem fordult ültetvényekkel a kárenyhítési rendszerhez csatlakozni nem lehet. A termelőnek a kárenyhítési hozzájárulást szeptember 15-ig kell maradéktalanul megfizetnie az MVH-nak.
A megújított rendszer a korábbiaktól eltérően már az egyéni felelősségvállalásra is épít − főleg a szántóföldi növénytermesztők esetében. Kárenyhítésre ugyanis csak az számíthat, aki maga is rendelkezik piaci biztosítással. Azok a termelők, akik az üzemszintű referenciahozam-értéknek legalább a felére kiterjedően nem kötnek az adott növénykultúrára jellemző kár ellen biztosítást, csak az elszenvedett károk alapján számított kárenyhítő juttatás felére lesznek jogosultak.
