Meglehetősen gyenge év után komoly fába vágja idén a fejszéjét az Auchan Magyarország Kft.: egyrészt a jelek szerint nagyon szeretné megépíteni Győrben a bevásárlóközpontját, másrészt bízik a Cora áruházak felvásárlásában. Ezzel a két fejlesztési tervvel több mint egyéves beruházási csöndet törne meg, ám az üzlet több szempontból is kétséges, bár a cég vezérigazgatója optimista. Egyelőre az engedélyeztetési szakaszban van a győri áruház beruházása − mondta lapunk kérdésére Dominique Ducoux tegnapi tájékoztatóján −, de még nem kértek mentességet a plázastoptörvény alól. A győri terület régóta a cég tulajdonában van és úgy tudni, hogy Győr városa is szívesen fogadná a beruházást, egyfelől mert a helyi vállalkozások munkalehetőséghez jutnának, másfelől pedig a bevásárlóközpont indulásával érezhetően csökkennének a környéken az árak.
A hét Cora áruház felvásárlásával kapcsolatban a vezérigazgató arra számít, hogy a Versenyhivatal nem gördít akadályokat az üzlet elé, illetve abban bízik, hogy az ügyet az uniós versenyhatóság bírálja el, nem a magyar. Persze Ducoux szerint itthon sem találnának kifogást − sem forgalmi, sem piaci részesedés tekintetében. Arra ugyan hivatkozhatnának a hatóságok, hogy az ügylet során egy-egy körzetben erősen megnőne az Auchan befolyása, kérdés azonban, hogy milyen tervekkel vágott bele az Auchan a Cora felvásárlásába. A hétből három helyen ugyanis a két lánc egymás konkurenciája, két hipermarketet ezeken a területeken az elemzők szerint nem érdemes fenntartani. A Cora-üzlettel kapcsolatban az Auchan nem mond semmit, amíg a versenyhatósági vizsgálat tart. Ez pedig hosszú lesz, hiszen bár a Cora tulajdonosa, a Delhaize és az Auchan már tavaly decemberben aláírta a vételi megállapodást, csak néhány hete került fel a brüsszeli hivatal honlapjára az engedélyeztetési eljárás ügye (eddig a bekért adatokat pótolta a magyar cég).
Az Auchan tavaly szerény, infláció alatti forgalomnövekedést mutatott, összességében 2,3 százalék erősödéssel, 230 milliárd forint lett a bevétel. Ezzel együtt a társaság veszteséggel zárt: hiába javított a cash flow oldalon és hajtott végre több költségcsökkentő lépést is, a válságadóval együtt 7,6 milliárd forint mínuszt \"termelt\". Ha jövőre kivezetik a válságadót, akkor az Auchan 2014-ben újra nyereséget termelhet − mondta Ducoux.
Idén a cég továbbra is az árakra koncentrál − a nem élelmiszer kategóriában a vezérigazgató szerint az árrés közel sem éri el az elvárt szintet −, illetve a társaság megfontolja az erősebb jelenlétet a prémium szegmensben.
