A kiskereskedelmet érintő harmadik jogszabályt kezdte vizsgálni az Európai Bizottság (EB), amely a termékdíj, illetve a hulladékgazdálkodás miatt kért be információkat. A jogszabály ellen a Pro Europe élt panasszal, a lobbicsoport az eddig felépített (többek között az Öko-Pannon Kft. által működtetett) magyar hulladékgazdálkodási rendszer lebontása miatt véli úgy, hogy Magyarország megszegte az uniós normákat.
A termékdíj idén akár 60 milliárd forintot is jelenthet a magyar költségvetésnek, azonban a termékdíjköteles termékek gyártóinak sem mindegy a kimenetel, a jelenlegi szabályok szerinti elszámolás miatt információink szerint egyre többen szerzik be külföldről a csomagoló-alapanyagokat vagy a termékdíjköteles termékek egyes alkotóelemeit. Jelenleg nem lehet pontosan számolni az egész évre várható hulladékkibocsátást, a szerződések megkötése is nehézségekbe ütközik. A magyar hulladékgazdálkodási rendszernek tehát több gyenge pontja van, miközben a fogyasztó súlyos összegeket fizet a fenntartásáért.
Az Erzsébet-utalványok elfogadásának vizsgálatát néhány hónapja kezdte meg az EB. Itt arra figyelhet fel a testület, hogy a korábban működő utalványpiacot a kormányzat lebontotta és újat építene helyette. Míg azonban az Erzsébet-utalvány jutaléka a magyar kiskereskedelmi láncoknál 3 százalék körüli, addig a nemzetközi láncok 6 százalékos jutalékszintről kezdtek tárgyalni. A nagy kereskedelmi láncok egyelőre türelmesek, mert úgy tűnik, legalább elindult a párbeszéd, az elfogadóhelyek listáján azonban továbbra sem szerepel nemzetközi hálózat.
