BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Milliárdok hiányoznak a társulatok büdzséjéből

2012. március 22. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A vízitársulatok finanszírozási nehézségei esetenként már a feladatellátást is érintik, illetve az uniós forrásból már megvalósított beruházásoknál a támogatások visszafizetéséhez is vezethenek. Miután ugyanis 2010-ben a parlament megszavazta a korábban a termelők által fizetett kötelező hozzájárulást − ez 2009-ben az állami támogatással együtt 4,6 milliárd forint volt −, tavaly az összeget a Vidékfejlesztési Minisztérium költségvetéséből finanszírozták. Idén azonban a teljes vízügyi rendszer átalakítása miatt egyik érintett tárca büdzséjében sem szerepel a forrás.

A jelenleg működő vízitársulatok mintegy 28 ezer kilométer állami tulajdonú, közcélú csatorna, kisvízfolyás kezelését végzik, továbbá mintegy 310 szivattyútelepet működtetnek − mondta a Napi Gazdaságnak Fehér Ferenc, a Vízgazdálkodási Társulatok Országos Szövetsége főtitkára. A közfeladatok egy részét el tudják látni a közmunkások foglalkoztatásával, azonban a szivattyúházak karbantartására ez a forrás nem használható fel. Korábban a BM mintegy 7800 közmunkás vízügyi foglalkoztatásáról adott hírt, eddigi a főtitkár szerint 7100-zal szerződtek a társulatok. További mintegy 1,5 milliárd forint kellene a már futó, uniós társfinanszírozás mellett az ÚMVP keretein belül megvalósuló vízügyi, belvíz-elvezetési pályázatok befejezéséhez szükséges önerő előteremtéséhez, illetve a már fenntartási időszakban lévő fejlesztések állagmegőrzéséhez.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet