BUX 138530.74 -0,69 %
OTP 44640 -0,62 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megmaradt a lendület az ásványvízpiacon

Nehéz volna az ásványvízen kívül még egy élelmiszer-kategóriát találni, amelynek a forgalmát nem csapta agyon a 2007−2011 közti fogyasztáscsökkenés. Bár a válság, a keresetek csökkenése ezt a piacot is meglegyintette, a hat-hét évvel ezelőtt mért két számjegyű forgalomnövekedés mostanra egy számjegyűre olvadt és a termék profittermelő képessége is csökkent, ám a volumen növekedése nem tűnt el.

2012. március 22. csütörtök, 00:00

Fotó: Dömötör Csaba / Pelsőczy Csaba
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Tavaly az egy főre jutó magyarországi ásványvízfogyasztás 114 literre nőtt a 2010-es 109 literről − mondta lapunknak Bikfalvi Istvánné, a Magyar Ásványvíz Szövetség és Terméktanács főtitkára. A jelenlegi egy főre jutó fogyasztás így eléri a német és osztrák szintet, de elmarad a franciától és az olasztól. A jelek szerint a magyar vásárlók ragaszkodnak a márkáikhoz és a keresetek csökkenésével sem volt érdemi elvándorlás a drágább kategóriákból az olcsóbbak felé. A magasabbra pozicionált vizek és a középáras termékek egyaránt tartották pozícióikat, sőt az utóbbi években − a kiskereskedelmi forgalom zsugorodása ellenére − komoly márkapozicionálás is volt egy-egy gyártónál (Vöslauer, Jana). Az elemzők szerint az ásványvíz titka, hogy az átlagárak \"befagytak\" vagy kissé csökkentek, miközben az élelmiszer-infláció meglódult. Így a víz súlya csökkent a kosárban, ezért a háztartások nem a megszokott vízen spórolnak, sőt szívesen próbálnak ki egy-egy árkategórián belül más márkát is.

A piac mostanra megtelt − mondta a főtitkár. Az átlagárak literenként 50 forintig csökkentek, új márka bevezetésére alig van példa. Ennek az is az oka, hogy a magyar vizek nemzetközi szinten is megállják a helyüket, így külföldi palackozó csak komoly invesztícióval tudna betörni a piacra, ennek pedig most nem sok értelme van. Fájó viszont, hogy a magyar márkák közül egyik sem lett olyan erős, gasztronómiailag elismert, mint néhány olasz, francia vagy osztrák termék − mondta a szakember. Ráadásul nem \"nőtte ki\" magát egyetlen magyar márka sem, holott több gyártó is jelentős összeget költött a gasztronómiai szereplésre. Így a magyar gyártók többsége marad a realitás talaján és inkább a volument hozza az 55-60 milliárd forint forgalmú piacon.

Elemzők korábban az egyik \"gyorsítási pontnak\" az ízesített vizeket látták. Csakhogy mára e kategória kifulladt, jelenlegi részesedése 2 százalék alatti. Ennek magyarázata egyszerű: ha a fogyasztó szomjas és vízre vágyik, akkor vizet iszik, ha üdítőre vágyik, akkor üdítőt iszik − mondta a szövetség főtitkára.

Jól sikerült 2011
Tavaly 5 százalékkal nőtt a palackozott víz hazai fogyasztása az előző évhez képest. A piaci forgalom túlnyomó többségét adó Magyar Ásványvíz Szövetség és Terméktanács tagjai 2011-ben összesen 1142 millió liter ásvány-, forrás- és egyéb vizet palackoztak. Az első és negyedik negyedév termelése gyakorlatilag azonos volt a 2010-eshez képest, a második és harmadik negyedév érdemi bővülést hozott. A fogyasztás 93 százaléka természetes ásványvíz, 5 százaléka forrásvíz volt, a gyógyvizek aránya 0,2 százalék, a dúsított vízalapú italok aránya 0,1 százalék , az ízesített vizek aránya 1,7 százalék volt. A hazai fogyasztók még mindig jobban szeretik a szénsavval dúsított ásványvizet, mint a szénsavmentest, de tovább nőtt (1 százalékponttal) a szénsavmentes vizek aránya, elérte a 38 százalékot. A szénsavas ásványvizek aránya az összes palackozás 56 százaléka, a szénsavval enyhén dúsított vizek aránya 6 százalékot tett ki. A forrásvizeknél az arány fordított, a szénsavmentes kedveltebb, aránya elérte az összes palackozás 57 százalékát. A 19 literes ballonos természetes ásványvizek forgalma az előző évi 22 millióról 25,4 millió literre erősödött.
Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet