BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kitartóan próbálnak alkalmazkodni

2012. március 21. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A VOSZ érdekkörébe tartozó vállalkozások többsége teljesíti az elvárt emeléseket és igénybe is tudja venni a bérkompenzációhoz kapcsolódó adókedvezményt, sőt a bérfeszültségek enyhítése érdekében a minimálisnál jobban emel − mondta lapunknak Dávid Ferenc, a szervezet főtitkára. A vállalkozások a jelenlegi állomány megtartását próbálják elérni különféle eszközökkel − így a részmunkaidős foglalkoztatásra való áttéréssel vagy a cafeteriaelemek megnyirbálásával. Sokan azonban csak elbocsátással tudják kigazdálkodni a kötelező emeléseket. Akad olyan vállalkozó is, aki egyáltalán nem számít állami támogatásra, ezért várhatóan nem is pályázik a heteken belül megjelenő bérkompenzációs támogatásra sem. A mintegy 21 milliárd forintos keretű pályázat várhatóan az elvárt béremelésről szóló törvénymódosító javaslat jövő hétfői zárószavazása, illetve hatályba lépése után jelenik meg.

Dávid szerint a cégek nem fogják válogatás nélkül az olcsóbb foglalkoztatási lehetőségeket − mint a vállalkozások számára is elérhető közmunka vagy a munkaerő-kölcsönzés − igénybe venni. Nem osztja a szakszervezetek félelmét sem az új munka törvénykönyve hatályba lépésétől. A legálisan működő vállalkozásoknak nem érdekük, hogy az amúgy is keveset kereső, motiválatlan munkavállalóikba még egyet rúgjanak − mondta a főtitkár. Az munka törvénykönyvéhez szükséges átmeneti rendelkezésekről várhatóan a következő egy-másfél hónapon belül tárgyal a Versenyszféra Konzultációs Fóruma − mondta a főtitkár.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet