Nincs általános kép a kiskereskedelmi vállalatoknál a bérkompenzációról, ugyanis több nagy láncnál még nem fejeződtek be a bértárgyalások. Amit most a cégek szeretnének, az elsősorban a munkahelymegtartás − mondta lapunknak Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Meg kell ugyanis tartani a munkaerőt, hogy a szolgáltatási színvonal ne romoljon. A kisebb üzletek és láncok a minimálbért és a kötelező bérminimumot is nehezen gazdálkodják ki, így e körben sokkal nehezebb a bérkompenzáció betartása.
A nagy láncoknál jellemző a cafeteria is, de az nem épülhet be a bértömegbe, vagyis azzal nem kompenzálhatják a béreket a cégek, még ha sokan így próbálják is szinten tartani a fizetéseket. Ráadásul a kiskereskedelemben a cafeteria gyakran a saját üzletekben vásárolható le. A kiskereskedelemben \"lecsapódó\", más vállalatok által nyújtott cafeteriából pedig egyelőre nem mutatkozik nagy kiesés, hiszen a cégek sok esetben még nem döntöttek a munkavállalók többletjuttatásról, illetve év közben is változtathatnak a rendszerükön. Az továbbra is sajnálatos, hogy az Erzsébet utalványt elfogadó helyek listáján továbbra sincs nemzetközi lánc − mondta Vámos, aki szerint a cégek türelmesek, a tárgyalások megkezdődtek.
