BUX 139018.07 -0,34 %
OTP 44890 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nincs még béke az Illatos úton

2012. március 13. kedd, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) állítólag nem kapott előzetes hozzájárulási kérelmet, hogy a Budapesti Vegyiművek Zrt. (BVM) felszámolója eladja a cég ingatlanvagyonát (többévi sikertelen próbálkozás után az ÁFI felszámoló 2010-ben adta el az ingatlant), a budapesti Illatos úti tízhektáros területet, amelyen egy 1,4 milliárd forint értékű, uniós keretből támogatott környezetvédelmi projekt is futott. A programnak 2013-ig kell befejeződnie; az NFÜ kikötötte, hogy addig a terület elidegenítéséhez a hozzájárulása szükséges, de közben szabálytalansági vizsgálatot kezdeményezett − azt pontosan nem tudni, mikor, mert csak most derült ki, hogy a környezetvédelmi projekt esetleg szabálytalanságokat rejt. Minderről az ügynökség jogi képviselője számolt be február 28-án azon a peren, amelyet a BVM-telek kérője, az Árkád Nyíregyháza Kft. kezdeményezett azt követően, hogy az NFÜ lényegében indoklás nélkül tagadta meg hozzájárulását a felszámoló és az Árkád között létrejött adásvételi szerződés megkötéséhez.

A tárgyaláson az NFÜ jogi képviselője arra is hivatkozott, hogy nem biztosított az Árkád pénzügyi háttere a környezetvédelmi projekt végrehajtásához, ám ha a szabálytalansági eljárás során az ellenkezője igazolódik be, akkor a jogi képviselő szerint lehet, hogy hozzájárulnak az adásvételi szerződéshez. A Napi Gazdaság korábbi információi szerint (2012. február 22.) az NFÜ azt szeretné elérni, hogy a terület állami tulajdonba kerüljön − vagyis némi időhúzás mutatkozik a részéről. Az Árkád mögött 600 milliós tőkével bíró, Magyarországon bejegyzett, magyar hátterű társaság áll, ami alapvetően biztosíthatja a pénzügyi hátteret a környezetvédelmi projekt megvalósításához. A projekt eszközeit elsősorban működtetni kellene − az Árkád a BVM felszámolója által meghirdetett területre beadott pályázatában erre is ajánlatot tett. Most viszont sem a terület alatti vízkészlet nem tisztul, sem az 1300 tonna veszélyes hulladék nem tűnt el. Az NFÜ-nek tudnia kellett a BVM-telek pályázatának eredményességéről, hiszen kapott róla dokumentumokat. A mostani tárgyalásnak az lett a vége, hogy a bíró berendelte személyes meghallgatásra az NFÜ elnökét.

Közben a terület körül megjelent Halász István, Kunbaja egykori polgármestere is. Halász a német szemétbálák kapcsán egyszer már szembenézett a törvénnyel és lapunknak 2012  januárjában azt mondta, semmi köze a BVM Illatos úti területéhez. A felesége nevén levő vállalkozás azonban kiskaput talált, hogy birtokon belülre kerüljön a telken. A Napi Gazdaság információi szerint Halász egy kormányközeli vállalkozásra hivatkozva már neki is esett volna a tízhektáros területből kitermelhető acélnak és színesfémnek, ám a veszélyes hulladékhoz nem nyúlt volna hozzá. A terület azonban jelen pillanatban valóban az NFÜ monitoringrendszere alatt áll és a telephelyen több vállalkozás figyeli, hogy épp mi történik mellette, így Halásznak egyelőre nem sikerült megvalósítania a terveit.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet