A tavalyi év sikerére építve idén is folytatja Energia 2.0 programját a Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) - mondta a Napi Gazdaságnak Felkai György kommunikációs igazgató. Az Energiatakarékossági Világnapon bejelentett rendezvénysorozat célja idén is a lakosság környezettudatosságának erősítése, illetve az Európai Unió energetikai célkitűzéseinek támogatása.
A rendezvénysorozatban változást jelent a tavalyihoz képest, hogy idén felsőoktatási intézmények állásbörzéire is ellátogat a társaság, a felmérések szerint ugyanis a műszaki és közgazdasági területen tanulók körében pontosításra szorul, hogy az MVM hol helyezkedik el a magyar és nemzetközi energetikai palettán, illetve tevékenységének részletei nem ismertek. A fő cél tehát a szakképzett munkaerő elérése, ennek érdekében bizonyos \"fehér foltokat\" még korrigálni kell − fogalmazott a kommunikációs igazgató. A program ezért elsősorban az energetikai iparág felépítésének megismertetésére koncentrál, illetve arra, hogy ezen belül milyen szerepet játszik az MVM. A vállalat a tavaszi idényben nyolc egyetemet és főiskolát keres fel, nyáron pedig több fesztiválon is megjelenik majd a Nemzeti Energiastratégia 2030 törekvéseihez illeszkedően kialakított interaktív kiállítótér.
Mindezek mellett a programsorozat − tavalyi, első évadjához hasonlóan − idén is kiemelten koncentrál a megújuló energia, illetve a paksi atomerőmű, mint szén-dioxid-kibocsátásmentes, olcsón áramot termelő egység népszerűsítésére. Az atomerőmű hosszú távon a versenyképes árú villamosenergia-ellátás biztosításának, és a CO2-kibocsátás csökkentésének eszköze, ezzel évente kétmillió ember oxigénszükségletét takarítja meg − fogalmazott Felkai.
A kezdeményezésbe beleillik az MVM Csoport nemrégiben bevezetett \"Zöldáram\" termékének, mint teljes egészében környezetbarát energián alapuló szolgáltatásának megismertetése is − bár ez nem az egyetemistákat, hanem a vállalkozásokat célozza meg. Az MVM arra számít, hogy egyre több környezettudatos vállalat választja majd az új termékeket. A \"Zöldáram\"-ot vásárlóknak adott tanúsítvány például − akár marketingértékéből adódóan − az MVM szerint pénzügyi előnyt is jelenthet a cégeknek.
A rendezvények fő üzenetei megegyeznek a tavalyival, azonban a program napkollektorokkal, szélkerékkel és tölthető akkumulátorokkal ellátott bemutató kamionja teljesen megújult. Az Energia 2.0 új évada a budapesti műszaki egyetem állásbörzéjén debütált, ahol az interaktív kiállítás mellett egy magyar rekord- és Guiness-rekordkísérletet is végrehajtottak.
A rekordkísérletet a helyszínen tanúsította a Magyarországi Rekordok hivatalos regisztrátora, amellyel a Magyar Villamos Művek rendezvénye felállította a \"Magyarországon az első közvetlen megújuló energiával és emberi erővel működtetett koncert\" rekordját.
A program tavaly tavaszi indulásakor volt már példa hasonló kezdeményezésre, most azonban a koncert előtt, alatt és utána is hivatalos méréseket végeztek, az eredményeket pedig a Guiness felé továbbítják majd. Az adatok alapján végzett becslések szerint a másfél órás koncert után − hasonló körülmények között − még mintegy 4-5 órára lett volna elegendő a megtermelt energia.
