BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megtakarításra is ösztönöz az energiaadó

2012. március 2. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A jövőben jelentősen átalakulhat a nem lakossági fogyasztók által fizetett energiaadó rendszere − mondta Somogyi István Zsolt, az Ipenerg Ipari  Energiafogyasztók Érdekképviselete Egyesülés projektvezetője a szervezet  tegnapi sajtóbeszélgetésén. Az Ipenerg szerint a kedvezményrendszer bővítése komoly megtakarításokat hozhat. Energiaadóból jelenleg évente mintegy 18 milliárd forint folyik be a költségvetésbe, az Ipenerg úgy látja, a nem lakossági energiafogyasztást sújtó adó nagy terhelést ugyan nem jelent a fogyasztók számára − noha magasabb az EU által előírt minimumnál −, a vonatkozó  EU-irányelv a jelenleginél azonban tágabb teret ad a tudatos energiafelhasználást ösztönző visszaigénylési rendszerre. A szervezet két kedvezményezett csoport létrehozására tett javaslatot a nemzetgazdasági tárcánál: az energiatudatos fogyasztók hatékonysági vállalásért egy évig 20, az energiahatékony cégek pedig konkrét beruházásokkal öt évre 20 százalékos kedvezményt kapnának.

Az energetikai felújítások kapcsán a kormány tavaly év végén kezdeményezte az Európai Bizottságnál a Közlekedési Operatív Programból mintegy 160 milliárd forint átcsoportosítását a Környezet és Energia Operatív Programba (KEOP). A bizottsági igen szempontjából azonban egyelőre bizonytalansági tényező a magyar kohéziós pénzekről szóló döntés. Ha zöld utat kapna a kérelem, a felszabaduló forrásból vállalkozások, önkormányzati és állami intézmények juthatnának támogatáshoz.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet