A magyar−orosz gazdasági kapcsolatokról ma mindenkinek a gáz ugrik be először: az orosz gázt a Panrusgáz Gázkereskedelmi Zrt. közvetíti Magyarországra, ez az orosz Gazprom Export és a német E.On közös cége. Az 1994-ben még a Gazprom és a Mol közös vállalataként létrehozott társaság fő tevékenységében az E.On Földgáz Trade Zrt. az egyedüli vásárló, a Gazprom Export pedig az egyedüli beszállító (a Mol részesedését 2006-ban vásárolta meg az E.On). A Panrusgáz kereskedelmi engedélyét tavaly márciusban saját kérésére visszavonta a Magyar Energia Hivatal, az E.On Földgáz Trade azóta a külföldön veszi meg a társaságtól a földgázt. (Az engedélyt a Panrusgáz korábban sem használta ki, de az ágazati különadó emiatt vonatkozott volna a társaságra Magyarországon. A társaság 2010-es mérleg szerinti 625,7 milliárd forint nettó értékesítési árbevétele összesen 6,5 milliárdos különadó-fizetési kötelezettséget jelentett.)
A hosszú távú gázszerződést (htsz) 1996-ban a Mol kötötte meg az orosz féllel, a megállapdás 2015-ben jár le, addigra kell újratárgyalni. Szakértők szerint Magyarország a környező országok irányába kiépülő vezetékek révén jobb alkupozícióba kerülhet a Gazprommal szemben, de az nem várható, hogy Magyarország függetlenedne az orosz gáztól. A megújítási tárgyalások leegyszerűsítve arra irányulnak, hogy a htsz-ben milyen arányban szerepeljenek a tőzsdei árfolyamok; korábban az olajárakhoz indexált árképletet alkalmazták.
A Gazprom Export tavaly nyolc százalékkal több, összesen 150 milliárd köbméter gázt szállított Európába, ezzel a kontinens gázimportjának közel negyedét adta. A legtöbb földgázt Németország vásárolta a Gazpromtól, a 21 európai célország közül Magyarország a nyolcadik helyen állt, 6,3 milliárd köbméterrel.
A Mol és a Gazprom közös tervei között szerepelt egy föld alatti tároló létrehozása Pusztaföldváron, végül azonban elvetették az ötletet. Orosz−magyar érdekeltséget jelent a Déli Áramlat Zrt. is, amelynek 50 százalékos tulajdonrészét az MFB-től vásárolja meg az MVM Zrt. mintegy százmilliárd forintért − a projektcég másik tulajdonosa a Gazprom. A teljes vezetékrendszer költsége elérheti a 15 milliárd eurót, a magyar szakaszra ebből mintegy 600 millió euró juthat.
