Az állampolgárok elektronikus ügyintézéséhez szükséges ügyfélkapuk létesítése alapesetben ingyenes, de a megadott jelszavak érvényességét biztonsági okokból kétévente meg kell újítani. Tavaly október elsejével csaknem 650 ezer jelszó járt volna le, ezek érvényességét akkor átmenetileg három hónappal meghosszabbította a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala (KEK KH). Bár év végéig sokan megtették a szükséges módosításokat, még így is közel 300 ezer ügyfélkapus jelszó járt volna le 2012. január 1-jén.
Ezért a kormány egy december végi kormányrendeletben ismét meghosszabbította a jelszavak érvényességét: 2012-ben az ügyfélkapu létrehozásának évfordulójáig még használhatják a régi jelszavaikat az ügyfelek. Az ügyfél három alkalommal kap figyelmeztetést a regisztráció során megadott e-mail-címére (utoljára a lejárat előtti napon), de a határnapot a felhasználók is ellenőrizhetik a saját adatok menüpont alatt. Ha az adott jelszó lejárt, akkor 60 napon belül az elfelejtett jelszó segítségével kaphat az érintett az új jelszóhoz egyszer használható aktiváló kódot. Hatvan nap után már személyesen kell megjelenni az okmányirodában az ügyfélkapu aktiválásához. A KEK KH 2012. január végi adatai szerint 1 166 653 ügyfélkapu működik.
