BUX 138521.67 -0,7 %
OTP 44670 -0,56 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megtört a jég a kiskereskedelemben

2012. február 27. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Csoda történt tavaly a kiskereskedelmi piacon, nagyon kevesen számítottak ugyanis arra, hogy a 2011-es forgalom a 2010-es szinten marad. Mindez annak ellenére következett be, hogy az élelmiszer-infláció erőteljes volt, a kiskereskedelmi szereplőkre kirótt adók jelentős része beépült a költségszerkezetbe, elszálltak az üzemanyagárak és a törlesztőrészletek is. Az ebből eredő forgalomkiesést azonban simította, hogy a kormányzat több mint 600 milliárd forintot pumpált a rendszerbe. Többek között ennek hatására 420 milliárd forinttal többet költött a lakosság kiskereskedelmi üzletekben 2011-ben, mint az azt megelőző évben, a volumentöbbletet elvitte az infláció.

A decemberi forgalom 1,5 százalékkal nőtt, megtörve ezzel a stagnáló vagy lefelé mutató forgalmi trendet. Az év utolsó hónapjában 823 milliárd forint forgalom teljesült, novemberhez képest nagyjából 20 százalékkal nőtt a költekezés a karácsonyi szezonban. A kétezres évek elején jellemzően 25 százalékkal ugrott meg ilyenkor a forgalom, elemzők szerint azonban jelenleg már ez is szép eredmény. A KSH adatai szerint az élelmiszer-forgalom stagnált, a nem élelmiszer 4,3 százalékkal nőtt, ezen belül a tartós fogyasztási cikkek forgalma erősödött, a vesztes a ruházati piac volt.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet