Összesen csaknem tizenhatmilliárd forintba került a vörösiszap-katasztrófa következtében károsodott mezőgazdasági területek helyreállítása − közölte tegnap Szabó Csaba, a Vidékfejlesztési Minisztérium miniszteri megbízottja a munkálatok lezárását követő sajtóbejáráson. Az iszapömlést követő elsődleges becslések még 29-30 milliárd forintban határozták meg a kármentesítés költségeit, mert ezer hektárnyi talajcserével számoltak. Ez harminc centiméteres mélységben 3 millió köbméter föld elszállítását és pótlását jelentette volna, ehhez képest azonban sikerült a talaj károsodását magyar alapanyagokkal megakadályozni. A helyreállított területekről vett közel húszezer talajminta igazolja, hogy a földeken korlátozás nélkül bármit lehet termeszteni − írta az MTI-Eco. A kármentesítést végző Mecsekérc Zrt. környezetvédelmi módszerekkel 270 hektárnyi területet mentesített, illetve további 400 hektárról távolították el a szennyeződést. A Natura 2000-s kiemelten védett, úgynevezett \"kiöntési területeken\" további harminc hektárt állítottak helyre.
