Átment az alkotmányügyi bizottságon és lapzártánk után a parlament is megszavazta a múlt héten végszavazás előtt "felfüggesztett" dohánymonopólium-törvényjavaslathoz érkezett, Lázár János Fidesz-frakcióvezető által benyújtott módosító indítványt. A jogszabály végszavazását a brüsszeli jóváhagyásig elhalasztották, Lázár szerint az EU-s vélemény májusra érkezhet meg.
A módosító az uniós követelményeknek megfelelően javít a törvényen (például a hatályba lépés, az értékesítés koncessziós joga, illetve az alacsony lélekszámú falvakbeli árusítás kapcsán), a dohányboltok tételes számát azonban nem növelné. Nagyjából 6 ezer egységben lehet majd cigarettát és dohányterméket vásárolni 2013. január elsejétől. A szórakozóhelyeken azonban már idén áprilistól megszűnik a forgalmazás, szeptember elsejétől pedig a kétezer négyzetméter alapterület feletti egységekből is el kell tüntetni a termékeket. A kétezer főnél nagyobb lélekszámú településeken jövő január elsejétől külön trafikokat kell kialakítani Nemzeti Dohánybolt felirattal − dohánytermékhez kizárólag ezekben lehet majd jutni. A módosító a dohánytermék-forgalmazás − nemzetgazdasági miniszterhez tartozó − koncessziós jogával kapcsolatban kötelezővé teszi egy részvénytársaság megalapítását, amely pályázaton ruházhatja át azt a kereskedőnek, illetve saját boltokat is működtethet.
