BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem hozott kiugró gázszezont a szokatlan hideg

A februári hideg ellenére nagyjából az egy évvel korábbi szinten, esetleg az alatt alakulhat a jelenlegi fűtési szezon gázfelhasználása Magyarországon.

2012. február 20. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A fűtési szezon teljes fogyasztása − a korábbi évek adatainak megfelelően − 8,2 milliárd köbméter körül alakulhat az FGSZ Földgázszállító Zrt. szerint, az átlagos körüli februári hőmérséklettel a szezon teljes fogyasztása mintegy 6 százalékkal lett volna kisebb az előzőnél. Február közepéig 5,7 milliárd köbméter gáz fogyott Magyarországon, a szezon eddigi részében naponta átlagosan 46,3 millió köbméteres fogyasztást mért az FGSZ. A 2008 előtti időszakhoz képest azonos napi középhőmérséklethez mintegy 10-15 százalékkal kisebb gázfogyasztás tartozik, a csökkenés a fogyasztási csúcsokban is érezhető: az eddigi legnagyobb hazai fogyasztás 2006. január végén 90 millió köbméter volt, míg a mostani tél rekordja 75,1 millió köbméter.

A Tigáz Zrt.-nél az összfogyasztás októberről novemberre 74 százalékkal emelkedett − mondta lapunknak Száraz Gábor szóvivő. Decemberben 10, januárban pedig 12 százalék volt a havi növekedés a társaság ellátási területén, február első két hete azonban közel 50 százalékkal múlta felül az első hónap második felében mért számokat. Éves szinten októberben 16, decemberben 19, januárban pedig 8 százalékkal kevesebb gázt szolgáltatott a társaság, novemberben azonban 38, februárban pedig (a hónap közepéig) 36 százalékkal többet. A Főgáz Zrt.-nél október 1-je és január 31-e között összesen 1069 millió köbméter földgázt használtak fel az ügyfelek, októberben 147, novemberben 274, decemberben 313, januárban pedig 335 millió köbmétert. Az Égáz-Dégáz Földgázelosztó Zrt. területén novembertől mostanáig összesen 35 millió köbméterrel kevesebb földgáz fogyott, mint az egy évvel korábbi azonos időszakban: november 16, december 24, január pedig 15 százalékos éves szintű csökkenést hozott, februárban azonban 39 százalékkal nőtt a fogyasztás. A februári hideg az idény egészében várhatóan csökkenti a 35 millió köbméteres előnyt.

Az októbertől február közepéig tartó időszak mindössze egyszázalékos növekedést hozott a Tigáznál, a csúcsfogyasztáshoz közeli napok számának csökkenése miatt (tavaly mintegy tíz ilyen volt, idén azonban csak 3-4). A szezon egészében a 2010−2011-eshez hasonló, annál legfeljebb 5-10 százalékkal több gáz fogyhat Száraz szerint. A Főgáz október és január között 110-130 millió millió köbméterrel kevesebb gázt adott el (ami 10 százalék alatti csökkenést jelent), a társaság szerint a szezon egészének fogyasztási adatai is elmaradhatnak a korábbi évekéitől.

Havi gázfogyasztás* (milliárd köbméter)
2011/2012 2010/2011 2009/2010 2008/2009
Március 1,2 1,3 1,3
Február 1,8** 1,5 1,5 1,4
Január 1,5 1,7 1,8 1,7
December 1,4 1,7 1,6 1,5
November 1,3 1,1 1,2 1,3
Október 0,8 1,1 0,9 1,0
Összesen 6,8 8,3 8,4 8,3
*letárolás nélkül
**becslés
Forrás: FGSZ
Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet