BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Balkánra adott el áramot az MVM

2012. február 16. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Horvátországnak és Szerbiának adott el áramot az MVM Zrt. az elmúlt napokban, ott ugyanis a tartós hideg miatt áramhiány alakult ki. Az MVM szerint erre az adott lehetőséget, hogy erőművi portfóliója eltér a balkáni országokétól, ahol jelentős a szélsőséges időjárási viszonyoknak kitett vízi erőművi, illetve a jelenleg szállítási nehézségekkel küzdő szenes kapacitás.

A balkáni régióban a folyók alacsony vízállása miatt kialakult áramhiányt súlyosbította a nagy hideg: Bulgáriában és Bosznia-Hercegovinában például a rendszerirányító korlátozta az exportszállításokat, de hasonló intézkedéseket hoztak a múlt hét végén Szerbiában (a kormány itt úgy döntött, hogy a korábban februárra aukción értékesített határkeresztező szállítási jogosultságokat a piaci szereplőktől elvonja és azt a lakossági villamosenergia-ellátás biztosításának rendeli alá), illetve Romániában és Horvátországban is.

Az MVM portfóliójában a paksi atomerőművet leszámítva többnyire fosszilis energiahordozókat használó erőművek működnek, a csoport kereskedelmi társaságai pedig − amellett, hogy felkészültek a hidegben esetleg kialakuló krízisekre − a rendszer működtetéséhez szükséges tartalékokon túl értékesítettek áramot.

Az MVM a Napi Gazdasággal azt közölte, a múlt hét végén saját portfóliójának maximális teljesítményeit kihasználva kezdte meg az áramszállításokat, amelyek Szerbia irányába e hét vasárnapig néhány tíz gigawattóra mennyiségben folytatódnak. Horvátországban kevésbé okozott problémákat az időjárás, így az ottani állami energiavállalatnak a szokásos ügymenet keretén belül értékesített áramot a társaság.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet