A \"zöldülés\" jelentheti a kapcsoltan hőt és áramot termelő erőművi szektor legnagyobb kihívását a következő évtizedekben, a folyamat már Magyarországon is elkezdődött: a gázmotorok Szarvason biogázra alapozott megoldásokkal látnak el egy ipari komplexumot, Pécsett pedig a lakossági távhőellátást is jórészt biomassza biztosítja majd a Pannonpower Holding Zrt. húszmilliárdos beruházása után. Az európai kapcsolt termelők egyelőre 6,5-szer több fosszilis energiahordozót használnak fűtőanyagként, mint megújulót, az előrejelzések szerint azonban 2050-re a megújulók aránya a fosszilisek másfélszeresére emelkedik − mondta Bercsi Gábor, a Magyar Kapcsolt Energia Társaság (MKET) elnöke. A szervezet úgy látja, az energiatermelés megújuló alapokra helyezése és az általános technológiai fejlődésből fakadó hatásfok-növekedés együtt teheti a kapcsolt energiatermelést Európa klímabarát gazdaságának mozgatórugójává. A gázüzemű berendezések jelenlegi átlagos hatásfoka mintegy 10 százalékos primerenergia-megtakarítást biztosít Európában, a legújabb technológiák alkalmazása ugyanakkor már most képes ennél jóval magasabb energiamegtakarítást is biztosítani az áram és a hő külön termeléséhez képest. Magyarországon 15-20 százalék között alakul a megtakarítás mértéke, ami jelentős kibocsátáscsökkentéssel is jár, a dán felmérések azonban már mintegy 25 százalékos megtakarításokról számolnak be.
