A szocialista és az LMP-s képviselők kivételével tegnapi ülésén általános vitára alkalmasnak tartotta a hulladéktörvényt a parlament fenntartható fejlődés bizottsága. Illés Zoltán, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára szerint az új törvény várhatóan júliustól lép hatályba, addig el kell készíteni a 33 végrehajtási jogszabályt is. A vitában többen javasolták, hogy a hulladék lerakása után fizetendő 40 eurós (12 ezer forintos) tonnánkénti lerakási díj ne egy év alatt, hanem hosszabb időre elosztva lépjen hatályba, illetve felvetették, hogy a begyűjtő közszolgáltatók többségi állami − illetve önkormányzati − tulajdonba vétele nem ütközik-e uniós szabályba vagy a magyar alkotmányba. Az államtitkár szerint a törvény hatálybalépésétől 20, egy év múlva pedig 40 euró lesz a lerakási díj − ahogy fogalmazott, az időből lehet engedni, a díjból azonban nem. A többségi állami tulajdon Illés szerint nem jelent privatizációt, a vitában elhangzott, ez a szabály harminc céget érinthet. Az államtitkár 3-5 éven belül megvalósíthatónak tartja, hogy minden ingatlantulajdonos a hulladék súlya után fizesse a díjat.
