Nem okozott jelentős károkat a tartós hideg a dél-alföldi kertészetekben, mivel számos termelő január közepe helyett eleve hónap végére időzítette volna a palánták kiültetését, amit a hideg miatt el kellett halasztani − mondta a Napi Gazdaságnak Ledó Ferenc, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szövetség és Terméktanács tész főbizottságának elnöke, egyben a Dél-alföldi Kertészek Szövetkezetének elnöke. Jelenleg 7-10 napos csúszásban vannak a termelők az ültetésekkel. Az eredeti csúszást a fűtésre használt pb-gázárak okozták − a 2010-es tonnánkénti 180-200 ezer forinthoz képest idén már 350 ezer körüli összegekről szólnak az ajánlatok −, és takarékossági okok indokolták a fóliasátrakba való későbbi ültetést, amit a hideg miatt csak ezen a héten fejezünk be − mondta a Napi Gazdaság érdeklődésére Bakó Dániel, a szentesi Bakó Kertészeti Kft. tulajdonos ügyvezetője. A cég 1,5 hektáron gazdálkodik termálvízzel fűtött fóliákban, és kiegészítő fűtési lehetőségként használják a pb-gázt.
A legnagyobb gondot nem is a hideg, hanem a Dél-Alföldön hullott jelentős mennyiségű hó okozta. A különálló fóliákról némi többletmunka árán le lehetett söpörni a havat, a nagyobb területű blokkrendszerű üvegházaknál és fóliáknál azonban akadt, ahol méteres hó terhelte a szerkezeteket. Orosházán egy több ezer négyzetméteres, Mórahalmon pedig egy egyhektáros növényház dőlt össze a hó miatt − mondta Bakó Dániel.
A fagykárokat a kevesebb beruházást igénylő, nagyobb területen végzett hidegfóliás termelés beindulásának csúszása miatt kerülték el a gazdák − ha jövő héten valóban enyhül az idő, kezdhetik a munkát a kertészek. Azoknál, ahol már kiültették a fűtött fóliákba a palántákat, a hideg fagykárt nem okozott, a növények fejlődése azonban lassult − mondta Ledó Ferenc. A károkat mérsékelte, hogy a nappali hőmérséklet jelentősen enyhébb volt, ráadásul a napfényes időszakokban a növények valamelyest pótolni tudták a szükséges hőt. A hideg miatt összességében későbbre várható termőre fordulás, emellett előfordulhat, hogy a szokásosnál kisebbek lesznek az első hozamok − a hajtatott növényeknél. Mindez közvetlen árbevétel-kiesést jelent a termelőknek, akik első körben a húsvétig értékesített zöldségekből profitálnak − a felvásárlási árak ugyanis jellemzően húsvét után feleződnek. A kiesés mértéke egyelőre még kérdéses, mivel a hideg egész Európát és a magyar termés konkurenciáját adó észak-afrikai és török termelőket is sújtotta.
