BUX 139211.23 -0,2 %
OTP 44950 0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egy héttel elhalasztották a dohánymonopóliumot

2012. február 14. kedd, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Elhalasztotta a parlament a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításába passzított dohánymonopóliumról szóló törvényjavaslat végszavazását, ám hogy erre mikor kerül újból sor, nem tudni. Információink szerint a Fidesz-frakció egy hét halasztást kért, de azt is hallani a folyosón, hogy bármikor napirendre kerülhet a javaslat végszavazása. A Lá­zár János frakcióvezető nevével fémjelzett szabályozó elfogadása az utolsó pillanatban vált kétesélyessé. Már múlt héten hallani lehetett, hogy a kormánypárti képviselők közül egyre többen vélik úgy, át kellene ismét gondolni a jogszabályt, a hét végére pedig biztossá vált, hogy a jelenlegi formájában nem megy át a jogszabálytervezet, ám módosító indítvány nem érkezett vasárnap délig a végszavazás előtt álló törvényhez.

A jogszabálytervezet lényegében állami felügyelet alá helyezi a cigaretta- és dohánytermék-kereskedelmet, úgy, hogy a jelenlegi összesen 45 ezer értékesítési pontot 6 ezerre csökkentené. (Jóllehet 18 ezer egységben zajlik a termék forgalmának 90 százaléka, a drasztikus mérséklés legalább 10 ezer munkavállaló egzisztenciáját veszélyezteti.)

A jogszabály elősegítené a magyar gyártók piachoz jutását, ugyanis a törvény előnyben részesítené az itthon gyártott termékek kiskereskedelmi készleten tartását. Egyben redukálná a gyártók eladáshelyi kommunikációját, sőt megtiltaná, hogy egy-egy márka nagyobb kínálati felületet kapjon a másiknál. Vagyis minden tekintetben megnyirbálnák a gyártók egyetlen kommunikációs lehetőségét, az eladótérit. Nem ez az első eset, hogy a cigarettával és dohánytermékekkel kapcsolatban vonnak vissza jogszabálytervezetet. Tavaly például a cigarettára vonatkozó jövedékiadó*szabályokat is visszavonta a Nemzetgazdasági Minisztérium, ugyanis a képviselők \"szétmódosították\" a jogszabálytervezetet és drasztikus adókülönbség-növekedést generáltak volna a hagyományos füstszűrős és a sodrós dohány között − ez utóbbi javára.

A dohánymonopólium egyik legnagyobb hátránya, hogy az értékesítési pontok számával együtt csökken a termék legális elérhetősége, ami jelentősen növeli a feketekereskedelmet. A cigaretta kényelmi és élvezeti cikk. Mivel a fogyasztók nem váltják ki más termék fogyasztásával, de nem is igen mennek messzebbre a termékért a megszokott boltjuknál, a feketepiac gyorsan és radikálisan növekedhet.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet