BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem szívesen finanszírozzák a béremelést a külföldi tulajdonosok

2012. február 10. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A vidéki kis- és középvállalkozások  jelentős része már döntött a bérkompenzáció mellett, bízva a Nemzetgazdasági Minisztérium hamarosan  meghirdetendő támogatásában, amire 23 milliárd forintot  különítettek el. Támogatás nélkül, a kiskereskedelmi forgalom további csökkenésével  azonban előfordulhat, hogy év közben felül kell majd vizsgálni a döntéseket − mondta a Napi Gazdaságnak Sáling József, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének (KASZ) elnöke.

Az már most  látszik, hogy legnehezebben a külföldi tulajdonú vállalkozásoknál tudnak majd megegyezni. Sáling szerint több ágazatból − nemcsak a kereskedelemből − kaptak olyan visszajelzést, hogy az anyacégek nem szívesen  finanszíroznák a többletkiadásokat a kiszámíthatatlan magyar  gazdaságban: az áfaemelés mellett nem erősítette a bizalmat a  plázastop, a kereskedelmi láncok különadója, illetve az étkezési utalványok forgalmazása körüli huzavona sem. A Metrónál például arra hivatkozva utasították el az elvárt  béremelés teljesítését, hogy a kormány visszavonhatja majd a bérkompenzációs rendeletet.

A Tescónál az okoz gondot, hogy már tavaly októberben megemelték a béreket, a kompenzációs rendelet azonban 2011 novemberét jelölte meg bázisként, amihez képest teljesíteni kellene az elvárt növelést. Akadt vállalkozás, ahol már megegyeztek: a Spar például megadja az elvárt emelést, sőt néhány százalékkal magasabbat is, azonban a dolgozók idén nem kapnak ebédjegyet. A CBA-hálózat üzleteit önálló vállalkozások üzemeltetik, ezekre alig van rálátása a szakszervezetnek.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet