A kormány szerdai ülésén elfogadta az árfolyamgát intézményének módosítását a Magyar Bankszövetséggel tavaly decemberben kötött megállapodásnak megfelelően − közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium tegnap. A tárca közleménye megfelel a korábbi sajtóértesüléseknek. A devizaalapú jelzáloghitel-adósok, valamint a devizaalapú lízingszerződéssel rendelkezők 2012 végéig kezdeményezhetik az árfolyamvédelmi rendszerbe való belépést. Az árfolyamrögzítést 60 hónapig, de legfeljebb 2017. június 30-ig biztosítja a kormány döntése, így az egyes devizák árfolyam-ingadozása nem lesz hatással a jelentősen csökkentett havi törlesztőrészletekre, a devizakölcsönnel rendelkezők pénzügyi helyzete kiszámíthatóbb lesz − fogalmaz a közlemény. A havi törlesztőrészlet árfolyamgát feletti részének kamattörlesztésre eső hányadát a hitelező és az állam megtéríti, így a gyűjtőszámlára csak a tőketörlesztés árfolyam-különbözete kerül. Az adósnak a gyűjtőszámlán felhalmozódó hitelösszeget 2017 júliusától kell visszafizetnie. A kormány még a héten benyújtja az erre vonatkozó törvényjavaslatot.
