Tegnaptól használhatják a vállalkozások a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) online rendszerét a kötelező kamarai regisztrációhoz. Az év eleje óta az érintett mintegy 600 ezerből mindössze 12 ezer vállalkozás tett eleget kötelezettségének (a működő vállalkozásoknak erre február végéig van ideje) − az alacsony aktivitás miatt a kamara arra számít, hogy a folyamat márciusra is átcsúszhat. A kamarai törvény tavalyi módosítása értelmében a vállalkozások számára kötelező a regisztráció a székhely szerint illetékes területi kamaránál, ami évi ötezer forint, adó módjára beszedhető kamarai hozzájárulás megfizetését is jelenti. A regisztráció alól a mezőgazdasági cégek, őstermelők, illetve a magán-állatorvosi, ügyvédi, egyéni szabadalmi ügyvivői, közjegyzői és az önálló bírósági végrehajtói tevékenységet végzők kivételek.
A csőd-, felszámolási vagy végelszámolási eljárás alatt lévő vállalkozásoknak is regisztráltatniuk kell magukat, amíg az eljárás le nem zárul − mondta a Napi Gazdaság érdeklődésére Dunai Péter, az MKIK főtitkára. A regisztráció az egyéni vállalkozásukat szüneteltetőknek is kötelező, ha azonban tevékenységüket egész évben szüneteltetik, a hozzájárulást nem kell megfizetniük. Az újonnan alakuló vállalkozásoknak a bejegyzéstől öt napjuk van erre. A hozzájárulás befizetésének határideje március végén jár le, a regisztrációs folyamat ezzel zárul le, a kamarai tagok a ezzel az összeggel csökkenthetik tagdíjukat.
