A minimálbér emelése és az adójóváírás hatása nemcsak a bérből és fizetésből élőket sújtja: az adójóváírás kivezetése miatt csökken a diák munkások nettó órabére is 2012-ben − derült ki a Napi Gazdaság által megkérdezett iskolaszövetkezetek válaszaiból. A szövetkezeteknek a diák munkásokat már eddig is be kellett jelenteniük az adóhatóságnál, és az iskola mellett dolgozóktól is levonják a személyi jövedelemadó-előleget − mondta Kurdi Ferenc, a Pannon-Work értékesítési igazgatója. Az adójóváírás kivezetése miatt azonban azoknak, akik korábban nem a minimálbér körül kerestek, annak ellenére is csökken a nettó keresete, hogy idén emelkedett a minimálbér. A diák munkások átlagosan a minimálbérnek megfelelő, bruttó 535 forint körüli órabért kapnak. Ez alól a speciális tudást, képességet igénylő munkák kivételek, azonban ezekből van kevesebb.
A minimálbér emelése azzal a nem várt hatással is járt, hogy egyre több, korábban magasabb órabérrel díjazott munkakör került abba a körbe, amelyért legfeljebb a legalacsonyabb fizetésnek megfelelő órabért fizetnek a megrendelők − hangsúlyozta Kott Zoltán, a Meló-Diák-hálózathoz tartozó Universitas Iskolaszövetkezet igazgatósági tagja. Az Universitas átlagosan 8, a Meló-Diák-hálózathoz tartozó iskolaszövetkezetek pedig több mint 30 ezer diáknak biztosítanak hosszabb-rövidebb munkaalkalmat.
Csökkent a korábban a fővárosi és vidéki átlagos órabérek közti különbség, a budapesti fizetések emelkedése nem minden esetben képes tartani a tempót a minimálbér növekedésével. Mindezek ellenére a vállalkozásoknak még mindig megéri az iskolaszövetkezeti diákok foglalkoztatása, mivel ez kedvezőbb feltételeket kínál a kölcsönzött munkaerőhöz képest is.
