BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jelentősen csökkent a magyar banánreexport

2012. február 7. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Drágulhat a banán az idei első negyedévben, igaz, elsősorban szezonális okok miatt − derül ki az Agárgazdasági Kutató Intézet gyümölcspiaci jelentéséből. Ugyanakkor az árfolyam alakulása szintén nem az olcsóság irányába tolja az árakat, holott azokat elvben mérsékelné, hogy 2012-ben a kereskedőknek már nem kell behozatali engedélyt kérniük az Európai Unióban a banánszállítmányokra. Emellett az unió csökkentette a Latin-Amerikából származó banán importvámját is, mivel az Európai Tanács tavaly jóváhagyta az EU, valamint Brazília, Kolumbia, Costa Rica, Ecuador, Guatemala, Honduras, Mexikó, Nicaragua, Panama, Peru és Venezuela közötti, illetve az EU és az USA közötti banánkereskedelmi megállapodást. Így lezárult az uniós banánimporttal kapcsolatos évtizedes WTO-vita is.

Az elmúlt év elején egyébként a banán nagykereskedelmi ára a Budapesti Nagybani Piacon szinte megegyezett a 2010-ben tapasztaltakkal. A kilogrammonként 270 forintos ár azonban a világpiaci kínálat visszaesése miatt jelentősen emelkedni kezdett, amit csak a nyár eleji e.coli-pánik mérsékelt. A visszaeső gyümölcsfogyasztás és árak nyomán csak augusztustól kezdett stabilizálódni a piac. Idén év elején kevesebb mint 250 forint körül alakult a nagykereskedelmi ár. Magyarországon egyébként 2011 első tíz hónapjában 14 százalékkal, 106,4 ezer tonnára mérséklődött a déligyümölcs-behozatal a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint. Ezen belül a banánimport 32 százalékkal, 49,5 ezer tonnára esett 2011-ben. Ennek hatására jelentősen, 42 százalékkal, 21,5 ezer tonnára csökkent Magyarország banánreexportja is. Ez utóbbiban vélhetőleg az is szerepet játszott, hogy az egyik legnagyobb banánkereskedelemmel foglalkozó hazai céget felszámolják.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet