Idén a szokásosnál is tovább húzódhatnak a kiskereskedelemmel folytatott ártárgyalások − mondta a Napi Gazdaságnak Éder Tamás, az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége (ÉFOSZ) elnöke. Az ágazat egészében nincs meg az a többletlikviditás, amire a minimálbér és a garantált bérminimum változásának kifizetése mellett a teljes kompenzációhoz szükség lenne − az élelmiszer-ipari dolgozók meghatározó része pedig az érintett fizetési sávba tartozik.
A forinterősödés összességében kedvező ugyan a gazdaságnak és a lakosságnak, önmagában azonban nem emeli a fogyasztást, ez pedig szükséges lenne a csak belföldre termelő vállalkozások problémáinak enyhítéséhez. A jelenlegi forintárfolyam abban segíti az élelmiszeripart, hogy rászorítsa a kiskereskedelmi láncokat arra, hogy elfogadják a gyártók önköltség-növekedését valamelyest kompenzáló áremelési törekvéseket − előbbiek ugyanis Éder szerint jelenleg nem képesek importtermékekkel helyettesíteni a belföldit vagy letörni az árakat.
Az éves szerződések megkötése azonban nem lesz egyszerű és gyors folyamat, szemben a válság előtti időszakkal, amikor többnyire februárra megszülettek a megállapodások. Az eddigi visszajelzések alapján arra is van példa, hogy egyes láncok a két százalékpontos áfaemelés részleges megosztására kérték beszállítóikat. A felek továbbra is éves szerződéseket kötnek, ez azonban nem jelenti a termékárak egész éves rögzítését. A jelenlegi körülmények között − amikor csak az árfolyam-ingadozás hetente tetemes veszteségeket okoz − bármely fél részéről komoly bátorságra van szükség akár csak negyedéves árrögzítéshez is. Az éves szerződések így leginkább az egyéb feltételeket határozzák meg, például a másodlagos kondíciókat.
Az elnök pozitív fejleményként értékeli, hogy már a politika ingerküszöbét is elérte az élelmiszeripar egyre mélyebb válsága. Információink szerint a Vidékfejlesztési Minisztériumban készül is egy kormány-előterjesztés, amely az ágazatban lehetséges intézkedésekre is kitér (Napi Gazdaság, 2012. február 6.). Éder úgy látja, a magyar élelmiszeripar évek óta tartó mélyrepülésének megállítására komplex, horizontális intézkedésekre lesz szükség − például sokat segítene, ha szigorítanák az élelmiszer-kereskedelem ellenőrzését, és precedensértékű büntetések sújtanák az áfacsalókat.
Az élelmiszer-ipari cégek várakozásai szerint a következő hónapokban és években újabb adóterhelés már nem sújtja az ágazatot és nem bővül az eddig bevezetett adók hatálya sem. Az ÉFOSZ szerint a még rendelkezésre álló uniós forrásokat úgy kell átcsoportosítani, hogy azok az élelmiszer-ipari cégek versenyképesség-javító beruházásaihoz is elérhetőek legyenek.
