Lehetőségeket rejthet Magyarország számára a cseppfolyósított földgáz (lng) ellátási láncának régiós megteremtése − derült ki a Magyar Gázüzemű Közlekedés Klaszter Egyesület (MGKKE) és a Magyar Vasúti, Vízi és Légi Közlekedési Szövetség szakmai rendezvényén. A távolsági közlekedésben és áruszállításban a gázolajról a cseppfolyósföldgáz-üzemű közlekedésre átállás jelenti az egyedüli működőképes opciót az emisszió hatékony csökkentése szempontjából − mondta a Napi Gazdaságnak Domanovszky Henrik, az MGKKE elnöke. A metángáz sűrítésére két technológia alakult ki, a sűrített földgáz (azaz cng), illetve a nagyobb energiasűrűségű lng. Utóbbi a távolsági közlekedés energiahordozójaként is megfelelő − ehhez azonban a töltőinfrastruktúra fejlesztésére van szükség.
Az európai gázautó-szövetség célja, hogy a kontinens főbb szállítási útvonalai mentén megfelelő lng-hálózatot építsen ki, a fejlesztések pedig jelentős potenciált jelenthetnek Magyarország számára is. Az EU az energetikai infrastruktúra fejlesztésére vonatkozó támogatási rendszerében rövid távon 500, hosszabb távon pedig ezermilliárd euró áll rendelkezésre, amelyből a régió lng-felhasználói és -szállítási láncának kiépítésére is igényelhetők források. Domanovszky szerint a fő cél, hogy a magyarországi projektek már a folyamat elején forrásokhoz jussanak, elsősorban a Dunára mint potenciális szállítási és felhasználási területre koncentrálva.
Az lng hajózási felhasználásának jelentőségére hívta fel a figyelmet Marco Andreola, a Rolls-Royce Marine AS lng-hajtási üzleti és technológiafejlesztésért felelős szakembere. Andreola lapunknak elmondta, a Duna menti országok összefogásával kialakítható egy olyan lng-ellátási lánc a régióban, amelybe az érintett hajótársaságokon kívül más ipari felhasználók is bevonhatók. Az lng tonnánkénti ára a hagyományos üzemanyagok közel 50 százalékát teszi ki, a beruházások többletráfordításai így két és fél-három és fél év alatt megtérülhetnek.
