BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Negyvenmilliárddal csökkenhet a profit

2012. február 6. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Becslésünk szerint mintegy 40 milliárd forinttal csökkenti az élelmiszeripar eredményességét idén a népegészségügyi termékadó (neta) − mondta a Napi Gazdaság érdeklődésére Folláth Györgyné, az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetségének (Éfosz) ügyvezető igazgatója. A tagok eddigi visszajelzései alapján átlagosan 5−30 százalékos fogyasztói áremelkedéssel járt az adó bevezetése. Egyelőre még nincsenek pontos adataik arról, hogy a 2011 szeptemberében bevezetett, majd egy októberi képviselői indítvány nyomán 2012-től megemelt összegű és az eredetinél szélesebb termékkörre kiterjesztett chipsadó hatására mennyivel csökkent az érintett áruk fogyasztása. Ezt ugyanis alig egy hónap után még kevéssé lehet megítélni, ám vannak olyan gyártók, amelyeknél 30 százalékos árbevétel-kiesést okozott az új adó − mondta az ügyvezető igazgató.

Leghátrányosabban a csak belföldön értékesítő kis- és középvállalkozásokat érintette a rendelkezés, mivel ők nem engedhetik meg maguknak, hogy a kieső bevétel egy részét az exportból pótolják. Az érdekképviselet egyelőre azt sem tudta még felmérni, hány egyéni vállalkozás (például a kelet-magyarországi ropigyártók) hagyott vagy hagy fel a kigazdálkodhatatlan teher miatt a tevékenységével. Az eddigi visszajelzések szerint bevezetése óta nagyjából 600 főnyi leépítésre kényszerültek az egyéb, piaci okok miatt is nehéz helyzetben lévő vállalkozások. Az Éfosz tudomása szerint két jelentősebb gyártó fontolgatja, hogy inkább más országban valósítja meg az eredetileg Magyarországra tervezett üzembővítését a kedvezőtlen gazdasági helyzet miatt.

Az Éfosz továbbra is kifogásolja a népegészségügyi termékadó bevezetését. A szervezet diszkriminatívnak tartja, hogy csak az előre csomagolt élelmiszerekre vonatkozik, ha ugyanazt a terméket kimérve árusítják, akkor nincs adóterhelés. Azt is sérelmezik, hogy nem rendszerszerű, tudományosan megalapozott a termékadó bevezetése, hanem hasraütésszerűen állapították meg a termékkört és az adóteher mértékét is, de azt sem tartják szerencsésnek, hogy a neta értéke után is meg kell fizetniük az áfát a gyártóknak, vagyis lényegében az adót is adóztatja az állam.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet