BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megterheli a hideg az energiaszámlákat

2012. február 3. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A hideg megérkezése előtti hetekben napi 45−55 millió köbméteres gázfogyasztást tapasztalt az FGSZ Zrt., ez az elmúlt napokban 60−65 milliósra nőtt − tudtuk meg a társaságtól. A téli fogyasztásban az átlaghőmérséklet 1 Celsius-fokos változása a fogyasztás napi 1,5−2,5 millió köbméteres módosulását jelenti. Az előrejelzések alapján a társaság úgy számol, hogy a következő hetekben a fogyasztás legfeljebb napi 60−70 millió köbméter lehet.

A hideg időszak egy átlagos, nem átalányt fizető lakásnál 3−5, egy nagyobb családi háznál pedig akár 10−20 ezer forintos havi többletet is jelenthet. A Főgáz Zrt. elosztási területén januárban 7 százalékkal volt magasabb a fogyasztás az előző havinál: a napi átlag 10,7 millió köbméter volt, a hónap utolsó napján azonban már közel 14 millió. Az utóbbi napokban a Tigáz Zrt. szolgáltatási területén a lakossági fogyasztás 20−25 százalékkal ugrott meg az előző héthez képest − mondta lapunknak Száraz Gábor szóvivő. Tartósan mínusz 10 fok körüli átlaghőmérséklet mellett a háztartási fogyasztás egy hét alatt 40-45 százalékkal emelkedhet, nagyobb hidegben pedig akár 50 százalékkal is. Az Égáz-Dégáz Földgázelosztó Zrt. területén decemberhez képest közel négymillió köbméterrel nőtt az elosztásra átvett napi földgázgázmennyiség, ez 50 százalékos pluszt jelent. A társaság februárra további egymillió köbméteres növekedést vár. A GdF Suez Energia Magyarország Zrt. szerint mínusz 10 fok alatti átlaghőmérsékletnél a gázfogyasztás az enyhébb időszakinak a kétszeresét is elérheti. Az E.On ellátási területén az elmúlt napokban 7,7 millió köbméteres napi gázfogyasztást mértek, január közepén (5−8 fokkal melegebb hőmérséklet mellett) ez 1−2 millió köbméterrel alacsonyabb volt.

Az E.On Földgáz Storage Zrt. kereskedelmi tárolóiban jelenleg 1,492 milliárd köbméter földgázkészlet található (ez 35,3 százalékos töltöttségnek felel meg) − tudtuk meg a társaságtól. Az elmúlt napokban napi 15-20 millió köbméter kitárolására volt szükség, tegnap ez 21 millió köbméterre emelkedett. A kereskedők igényeinek megfelelően a szerződésben lekötött maximum napi 39 millió köbméteres kitárolást biztosítani tudja a társaság.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet