A hideg miatt a termálvízzel fűtött fóliákban termelő gazdák is leálltak a palánták kiültetésével, a már elültetett növényeket próbálják megvédeni − mondta a Napi Gazdaságnak Kádár András, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács zöldségtermelői főbizottságának elnöke. Az esetleges fagykárokról később lehet pontosabbat mondani, de mivel a tenyészidő elején érkezett a hideg, a tervezett területnek csak kis hányadán végeztek a kiültetéssel. Ezért hozzávetőleg egy héttel csúszik a megrendelt növények kiültetése a Szentes, Szegvár és Fábiánsebestyén környéki kertészetekben. Ez főleg a korai káposztaféléket, a kínai kelt és a fejes salátát érinti. A január végi ültetésre szánt, át nem vett palántákat a következő egy-két hétben még tudják tárolni a palántanevelők. Ha a hideg tényleg csak 7−10 napig tart, és utána gyors melegedés kezdődik, akkor a növények még be tudják hozni a lemaradást − mondta Kádár András.
Hivatalos határszemlék még nem voltak, de a területi tapasztalatok szerint az eddigi tél nem tett különösebb kárt a szőlőkben, gyümölcsösökben − válaszolta lapunknak a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MGSZH) Földművelésügyi Igazgatósága. A decemberi tavaszias időben csak kissé indult be a nedvkeringés a növényekben, és mivel viszonylag fokozatos volt a lehűlés, egyelőre nem lehet komoly károsodás, de tartós fagy vagy mínusz 20−25 Celsius-fok alatti hőmérséklet mellett nagyobb ennek a valószínűsége. Az MGSZH szakemberei szerint a jól fejlett állományokban nem tud komolyabb kárt tenni a hó nélküli hideg. Mivel azonban az őszi határszemlék szerint csak az 1,08 millió hektáron elvetett búza kevesebb mint 20 százaléka kapott jó minősítést, több mint 50 százaléka pedig gyengét, még jelentős lehet a kár, bár az aránylag csapadékos december kedvezett a növényeknek és a várható hó is segíti az áttelelést.
Az erős hideg jelentős többletköltségeket okoz a baromfitartóknak, az istállókat ugyanis a megkívánt hőmérsékleten kell tartani: naposcsibe esetén például 32−34 fokon − mondta Csorbai Attila, a Baromfi Terméktanács titkára. Az azonban legfeljebb a kevésbé tőkeerős termelőknél fordulhat elő, hogy visszamondanak megrendelt állatállományokat, a nagyobb telepek az emelkedő energiaköltség ellenére is folytatják majd a termelést. A többletkiadásokat még nem lehet megbecsülni, sok múlhat a szerződésben rögzített elszámolási módszeren: akadnak termelők, akik fix dátumig szerződnek, a többletfelhasználásért pedig emelt díjat fizetnek, és akadnak, akik inkább kontingensekért fizetnek. Csorbai szerint ha a hideg nem tart egy hétnél tovább, akkor kevéssé valószínű, hogy kifutnak a rendelkezésükre álló kontingensből, mivel az elmúlt hónapok enyhébb időjárása miatt kisebb volt a telepek felhasználása, ez pedig kompenzálhatja a mostani igényeket.
