Már készül az új szövetkezeti törvény koncepciója, kormányzati jóváhagyását követően indulhat el a tervezet pontos kidolgozása. Remélhetőleg az idén megszületik a jogszabály is − mondta a Napi Gazdaság kérdésére Farkas Tamás, az Országos Szövetkezeti Tanács (OSZT) elnöke. A szervezet szerint szükséges a jelenlegi törvény módosítása, mivel az nem fedi le teljesen az itt működő valamennyi szövetkezet működését, így a szociális szövetkezetek működését is csak érintőlegesen szabályozza. Pedig a jövőben várhatóan egyre nagyobb szerephez jutnak a gazdaság kiépítésében, illetve a munkanélküliség csökkentésében. Az OSZT szerint a szövetkezeti rendszernek leginkább az használna, ha az állam nem az alapítást és a működést, hanem a szövetkezetek közötti együttműködést támogatná. A Napi Gazdaság információi szerint a kormány jelenlegi elképzelései szerint az új szövetkezeti törvényből kimaradnának a takarék-, a lakás- és az iskolaszövetkezetek.
A jelenleg hatályos törvény a szövetkezetek gazdasági társasággá alakítását támogatja, holott ha megteremtődne esélyegyenlőségük a gazdasági társaságokkal − az adózásnál, a foglalkoztatásban, a pályázati támogatásokhoz való hozzáférésben −, jobban segíthetnék a gazdaság növekedését − mondta Zs. Szőke Zoltán, az ÁFEOSZ elnöke, aki egyébként a közelmúltban bejelentett, vidékfejlesztést támogató Darányi tervből hiányolta a szövetkezetekkel kapcsolatos részeket. Az OSZT által készített koncepcióról jelenleg is folynak az egyeztetések a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumban. Úgy tűnik, a kormány is támogatja azt az elképzelést, hogy lehetősége legyen azon egykori szövetkezeteknek a visszaalakulásra, amelyek a korábbi jogszabályok hatására döntöttek inkább a gazdasági társasággá válás mellett − tette hozzá Zs. Szőke. Becslése szerint jelenleg a szövetkezeti szektor az ország GDP-jének 10 százalékát adja. A Magyar Iparszövetségnek még 158, főleg szolgáltató szövetkezet a tagja, 2010-ben ezek mintegy 41 milliárd forint árbevételt értek el − mondta Vadász György, a szervezet elnöke és az OSZT alelnöke. Magyarországon egyébként 2959 szövetkezet működik s a lakosság 8 százaléka tag.
