BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Túlteljesítette terveit a másfél éves áramtőzsde

2012. január 27. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Működése másfél éve alatt megháromszorozta résztvevői számát a magyarországi áramtőzsde, 2011 végén 40 taggal működött − mondta lapunknak Medveczki Zoltán, az üzemeltető HUPX Zrt. vezérigazgatója. A börze tavaly január 1-je és december 31-e között 3,8 megawattóra forgalmat ért el, a napi átlagforgalom pedig egy év alatt a háromszorosára nőtt. A legmagasabb napi átlagkereskedés tavaly decemberben közel 14 ezer megawattóra volt, ami a hazai fogyasztás közel 14 százalékát teszi ki. Az eddigi rekordmennyiséget a tavaly július 8-ai szállítási napon mérték 17 360 mehawattórával − ez az első kereskedési napon gazdát cserélő árammennyiség 7,5-szerese.

A HUPX átlagosan havi 20−30 százalékos folyamatos növekedést produkált, a havi átlagforgalom 2010-ben 2388 megawattóra volt, ez 2011-re 10 ezer megawattóra fölé emelkedett − mondta Medveczki. Az összforgalom 2010 decemberében 113,3 ezer megawattóra volt, a tavalyi utolsó hónapban pedig 430,9 ezer. Az áramtőzsde tavaly indított fizikai futures piacának öthavi összforgalma meghaladta az egy terrawattórát december közepén, ez a HUPX összforgalmának mintegy 20 százalékát jelenti. Ezen a piacon az induláskori 10 tag helyett mostanra 19 cég kereskedik aktívan. A HUPX a 2011-e tervezett 2,5 terawattórás mennyiséget csaknem kétszeresen túlteljesítette − hangsúlyozta a vezérigazgató.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet